Αυτήν τη φορά… το έχασε ο Γιουλ και η Μπαρσελόνα έκανε το 2-0 σε μυθική ματσάρα

Κυριακή, 18/6/2023 - 21:40

Από του... Σέρχιο Γιουλ τα δόντια γλύτωσε η Μπαρσελόνα!

Σε μια μυθική ματσάρα με πολλές αλλαγές στο σκορ, τρομερές άμυνες και μεγάλα καλάθια, οι «μπλαουγκράνα» ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη με 86-85 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο ήρωας της Ρεάλ στον τελικό της Ευρωλίγκας, Σέρχιο Γιουλ, λίγο έλειψε να χαρίσει το break στους Μαδριλένους, πραγματοποιώντας ονειρικό 4ο δεκάλεπτο με 12 πόντους από τους συνολικά 20 πόντους της ομάδας του, ωστόσο, το σουτ που πήρε στο φινάλε του αγώνα δεν βρήκε στόχο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο... φευγάτος, Νίκολα Μίροτιτς, με τον Ισπανό φόργουορντ να ολοκληρώνει το ματς με 25 πόντους, ενώ, πολύτιμες λύσεις - ειδικά στο πρώτο ημίχρονο - έδωσε και ο Γιαν Βέσελι με 18 πόντους. Για τη Ρεάλ, πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην «πράσινος», Μάριο Χεζόνια με 18 πόντους, με τους Γιουλ και Ταβάρες να προσθέτουν από 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον, η Μπαρσελόνα απέχει μία μόλις νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με τη σειρά να μεταφέρεται στη Μαδρίτη, εκεί όπου θα διεξαχθεί το Game 3 της σειράς το βράδυ της Τρίτης (20/06, 22:00).