Αυτός είναι ο ΑΠΟΕΛ, πανηγυρικά στην επόμενη φάση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 2/8/2017 - 22:34

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να χρειάστηκε την ημίωρη παράταση για να περάσει στα πλεϊ-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Όμως τελικά τα κατάφερε, αφού επικράτησε με τον εντυπωσιακό 4-0 (1-0 η κανονική διάρκεια). Το μαγικό δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ήταν αυτό που έδωσε στους πρωταθλητές μας την μεγάλη πρόκριση.

Τα γκολ πέτυχαν οι Καρλάο, Μερκής, Ντε Καμάργκο και Εφραίμ.

Α΄ Ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με στόχο να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ. Όμως η Βιτορούλ δεν αιφνιδιάστηκε ενώ μόλις στο 3΄ έχασε και τεράστια ευκαιρία με τον Κομάν, όμως το σουτ του πάει στο δοκάρι μέτα από επαφή του Βάτερμαν.

Σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές και προσπάθησε με παιχνίδι υπομονής να επιλύσει τους Ρουμάνους. Στο 28΄ οι πρωταθλητές μας θα χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Ντε Κάμαργκο ο οποίος έκανε την προβολή την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Βιτορούλ.

Στο 34΄ ήταν η σειρά της πρωταθλήτριας Ρουμανίας να χάσει ευκαιρία.  Ο Μπόλι σούταρε από μακριά όμως ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να βάλει ένα γκολ το οποίο θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους πρωταθλητές μας θα ρθει με τον Αλωνεύτη στο 50΄ ο οποίος με σέντρα-σουτ από τα αριστερά προσπάθησε χωρίς επιτυχία να νικήσει τον Ριμνισεάου.

Στο 54΄ όμως ο Καρλάο θα ευστοχήσει και θα ανοίξει το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ με καρφωτί κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Ακολούθως οι γαλαζοκίτρινοι θα εντείνουν την πίεση για ενα δεύτερο γκολ. Στο 64΄ ο Εμπεσίλιο θα κάνει το σου από το ύψος της περιοχής, όμως ο Ριμνισεάου θα διώξει.

Το τρίλεπτο 71΄-74΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει τρεις ευκαιρίες με τους Βάντερ, Μπερτόλιο και Λάγο οι οποίοι δεν θα καταφέρουν να σκοράρουν. Στο 79’ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει εκ νέου πολύ καλή ευκαρία πάλι με τον Εμπεσίλιο του οποίου το σουτ του πέρασε λίγο έξω από την εστία.

Καλή ευκαιρία για την Βιτορούλ στο 93΄ χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Παράταση

Ο αγώνας μετά την ολοκλήρωση του οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση αφού ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την παράταξη ο ΑΠΟΕΛ αφού μόλις στο 92΄ ευτύχησε να διπλάσιασει τα γκολ του με τον Γιώργο Μερκή, ο οποίος βρέθηκε σε επίκαιρη θέση μέσα στην περιοχή και με ξερό σουτ έκανε το 2-0. Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ ένα λεπτό αργότερα θα κάνει το 3-0 με κοντινή κεφαλιά του Ντε Κάμαργκο στέλνοντας 16 και πλέον χιλιάδες φίλους της ομάδας στον «έβδομο ουρανό».

Ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε τεράστιο προβάδισμα αφού για να αποκλειστεί θα έπρεπε να δεχθεί δυο γκολ.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με τον Εφραίμ ο οποίος μετά από αντεπίθεση χρίστηκε και αυτός σκόρερ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Ρουέδα, Ντε Καμάργκο, Μπερτόλιο, Βινίσιους, Μιλάνοφ, Μοράις, Αλωνεύτης (55'Εμπεσίλιο), Καρλάο (80'Μερκής), Βάντερ (88'Εφραίμ)

ΒΙΤΟΡΟΥΛ: Rimniceanu, Constantin, Benzar, Coman, Tiru, Nedelcu (82'Mladen), Lopez, Boli, Ganea, Cicaldau (82'Herea), Chitu

Η δηλώσεις του Γιώργου Δώνη:

«Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες. Το να περάσεις από μια φιλοσοφία στην άλλη, δημιουργεί πρόβλημα μέχρι να βρεθούν οι θέσεις στο γήπεδο. Κυκλοφορούσαμε πολύ πιο εύκολα την μπάλα φτιάχναμε φάσεις καιη ροή του παιχνιδιού έδειχνε ότι θα τελειώναμε το παιχνίδι πριν το 90λεπτο. Η εμπειρία μας και η απειρία της Βιτορούλ έφερε αυτό το μεγάλο σκορ. Είμαστε και αρκετά έξυπνοι, κάναμε ωραία πράγματα στο β’ ημίχρονο πετύχαμε και ένα πάρα πολύ ωραίο γκολ με τον Ντε Καμάργκο, είχαμε διάρκεια περισσότερο στο μυαλό μας.

Η διαχείριση των ποδοσφαιριστών είναι ένα σημαντικό κομμάτι, απλώς σε κάποια πράγματα όσο αφορά στο τακτικό κομμάτι είμαι πιο απαιτητικός από την πρώτη φορά. Θέλω το παιχνίδι να ξεκινά από πίσω και ας κάνουν λάθος οι παίκτες.

Όλοι βοηθήσαμε, προπονητές, διοίκηση, πρόεδρος για να έρθει η πρόκριση. Αν πάρουμε ανέτοιμο ποδοσφαιριστή και δεν είναι στο βαθμό ετοιμότητας που θέλουμε, γι’ αυτό πρέπει να από σήμερα το βράδι να ψάξουμε τι θέλουμε. Υπάρχουν πολύ καλοί παίκτες στη θέση -10- και ο Ντε Βινσέντι είναι ένας καλός παίκτης.

Όταν με τηλεφώνησαν ήταν λίγο περίεργη κατάσταση όταν με τηλεφώνησα γιατί ήμουν κοντά σε άλλη ομάδα. Έπαιξαν λόγο και άλλα πράγματα, δεν ήταν κίνητρο για εμένα το οικονομικό, ήταν κίνητρο ότι θα πάω σε ένα γνώριμο περιβάλλον και θα ζήσω μεγάλα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Ήμουν σίγουρος ότι θα βρω ανθρώπους που θα με στηρίξουνε και θα με αγαπάνε».