Βαριά ήττα της εθνικής στο φιλικό αγώνα με την Πορτογαλία (BINTEO)

Σάββατο, 3/6/2017 - 19:51

Βαριά ήττα στο φιλικό στο Εστορίλ από την Πορτογαλία για την εθνική ομάδα της Κύπρου.Οι Ίβηρες κυριάρχησαν σε όλη την χρονική διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας εύκολα σε ένα ευρύ 4-0. Η ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου δεν απείλησε σε καμία στιγμή, κρατώντας το ρόλο του θεατή και μόνιμα σε θέση άμυνας.

Τα δυο πρώτα γκολ μπήκαν με πανομοιότυπο τρόπο. Στο τέταρτο λεπτό ο Ζοάο Μουτίνιο εκτέλεσε φάουλ, ο Γιωργαλλίδης δεν αντιλήφθηκε σωστά την πορεία της μπάλας και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα. Στο 44΄ξανά το ίδιο σκηνικό. Φάουλ του Μουτίνιο και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ να μαζεύει ξανά την μπάλα από τα δίχτυα της εστίας του.

Στην επανάληψη η πρωταθλήτρια Ευρώπης του Φερνάντο Σάντος πέτυχε δυο ακόμα γκολ σε διάστημα έξι λεπτών, σε φάσεις καρμπόν. Εξαιρετική ανάπτυξη και τελική πάσα πρώτα για τον Πίτσι στο 63' και μετά για τον Αντρέ Γκόμες στο 69, που βρήκε αμφότερους σε θέση τετ α τετ με τον Γιωργαλλίδη. Οι παίκτες της εθνικής Πορτογαλίας δεν αστόχησαν εξ επαφής και το σκορ έφτασε στα επίπεδα του 4-0.

Μοναδική αξιόλογη στιγμή για το Κυπριακό συγκρότημα ένα τρομερό αριστερό σουτ που εξαπέλυσε ο Αβραάμ λίγο πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα και το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Για την Κύπρο ακολουθεί το επίσημο ματς με το Γιβραλτάρ ξανά επί Πορτογαλικού εδάφους την Παρασκευή στις 9 Ιουνίου.