«Βασίλισσα» Ρεάλ, ανέτρεψε την Ατλέτικο και πέρασε στον τελικό του Super Cup

Τετάρτη, 10/1/2024 - 23:51

Αδιανόητο μαδριλένικο ντέρμπι στο Ριάντ με... θρίαμβο της Ρεάλ!

Η «βασίλισσα» βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κόντρα στην Ατλέτικο, ωστόσο τελικά νίκησε με σκορ 5-3 στην παράταση, παίρνοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup και περιμένοντας αντίπαλο από το ζευγάρι Μπαρσελόνα-Οσασούνα (11/01).

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν από νωρίς με τον Ερμόσο, η Ρεάλ έκανε την ανατροπή με γκολ από Ρίντιγκερ στο 20' και Μεντί στο 29', όμως η Ατλέτικο αντέδρασε με τη σειρά της και ξαναπήρε το προβάδισμα με γκολ από Γκριεζμάν στο 37' και αυτογκόλ του Ρίντιγκερ στο 78'.

Παρόλα αυτά, οι «μερέγχες» απέδειξαν πως δεν... πεθαίνουν ποτέ και έστειλαν το ματς στην παράταση με τον Καρβαχάλ στο 85'. Στο φινάλε του έξτρα μισαώρου, ο Σάβιτς έκανε τραγικό λάθος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ ο Μπραχίμ Ντίαθ υπέγραψε το τελικό 5-3 λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης.