Βλέπει μπροστά με χαμόγελα και αισιοδοξία η ΑΕΚ

Κυριακή, 27/11/2022 - 11:30

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 εναντίον του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και συνεχίζει την ανοδική της πορεία.

Οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν συνολικά μια πολύ καλή εικόνα και κατάφεραν να πάρουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, εναντίον ενός δύσκολου αντιπάλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Λαρνακείς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, δίχως όμως να τις εκμεταλλεύονται. Την λύση έδωσε στην ανάπαυλα ο Πονς, ο οποίος έβαλε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, ήταν ανώτερη τόσο ανασταλτικά, όσο και μεσοεπιθετικά σε μεγάλη περίοδο του παιχνιδιού, πραγματοποιώντας ανάλογη αυτών στην Ευρώπη και πλέον βρίσκεται στην 2η θέση με 25 βαθμούς.

Το αποτέλεσμα, εκτός από βαθμολογικό κέρδος, δίνει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στην ΑΕΚ, για την δύσκολη συνέχεια που έρχεται, τόσο στην εγχώρια διοργάνωση, όσο και στο Conference League.

Πλέον οι «κιτρινοπράσινοι» στρέφουν το... βλέμμα τους, στον αγώνα της Παρασκευής (02/12, 19:00), όπου θα αντιμετωπίσουν την Ένωση, με μοναδικό στόχο να κάνουν το 5/5.