Βραζιλία - Κόστα Ρίκα 2-0

Παρασκευή, 22/6/2018 - 16:56

Πιο δύσκολα από όσο φαίνεται στο τελικό 2-0 η Βραζιλία κατάφερε να κερδίσει την μαχητική Κόστα Ρίκα με τα γκολ των Κουτίνιο και Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις. Οι Βραζιλιάνοι είχαν την υπεροχή του παιχνιδιού καθ ' όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς όμως ουσία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κόστα Ρίκα να κλείνεται πίσω και να περιμένει την Βραζιλία. Ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα 20 λεπτά δεν είναι και ο καλύτερος για τις δύο ομάδες. Οι μεν Βραζιλιάνοι έχουν ανούσια την κατοχή της μπάλας και οι δε Κοσταρικανοί είναι στην άμυνα τους περιμένοντας τη Σελεσάο. Με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου στο παιχνίδι η Βραζιλία απείλησε με τον Μαρσέλο αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι. Νέα απειλή για την Κόστα Ρίκα με τον Μαρσέλο αλλά αυτή τη φορά θα βρει μπροστά του τον συμπαίκτη του στη Ρεαλ Μαδρίτης Κέιλορ Νάβας.

Στο 48ο λεπτό η Βραζιλία πλησίασε το γκολ αλλά ο Νάβας ήταν παντού προλαβαίνοντας τους επιθετικούς της Βραζιλίας σε δύο περιπτώσεις. Ένα λεπτό αργότερα η Βραζιλία έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι μετά την κεφαλιά του Ζεσούς ενώ στη συνέχεια ο Κουτίνιο κόπηκε εντυπωσιακά από την άμυνα της Κόστα Ρίκα. Στο 56ο λεπτό ο Νάβας είπε νέο όχι στον Νεϊμάρ αυτή τη φορά. Και πάλι ο Νεϊμάρ στο 72ο λεπτό από το ύψος της μεγάλης περιοχής βρέθηκε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα της Κόστα Ρίκα με τον «άσσο» της Παρί Σεν Ζερμέν να μην βρίσκει στόχό και να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία. Στο 77ο λεπτό ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι για την Βραζιλία στην προσπάθεια του Νεϊμάρ που κόπηκε από τον Γκονζάλεςς  όμως μετά από την βοήθεια του VAR πήρε πίσω την απόφαση του ανακαλώντας την απόφαση για πέναλτι. Γκολ για τη Βραζιλία στο πρώτο λεπτό των καθυστερίσεων με τον Κουτίνιο να λύνει τον γόρδιο δεσμό. Κεφαλιά πάρε-βάλε από τον Φιρμίνο για τον πρωην συμπαίκτη του στη Λίβερπουλ ο οποίος δεν αστοχεί από τη μικρή περιοχή παρά την προσπάθεια του Νάβας. Η Βραζιλία κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι στο 96ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Νεϊμάρ προ κενού τέρματος να κάνει το 2-0.

Εντεκάδες

Βραζιλία: Άλισον, Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Φάγκνερ, Παουλίνιο (Φιρμίνο 68’), Κασεμίρο, Κουτίνιο, Γουίλιαν (Ντάγκλας Κόστα 46’), Νεϊμάρ, Ζεσούς (Φερναντίνιο 93')

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Ντουάρτε, Γκονζάλεζ, Ακόστα, Οβιδέο, Γκούζμαν (Τεχέδα 83’), Μπόρχες, Γκαμπόα (Κάλβο 75’), Ρουίζ, Βενέγκας, Ουρένα (Μπολάνιος 54’).