Βρήκε λύσεις στην κακή της μέρα και... έχτισε σερί η Ομόνοια

Σάββατο, 2/12/2023 - 11:00

Μπορεί να μην έθελξε με την απόδοση της και να προβλημάτισε στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, όμως στο τέλος της ημέρας η Ομόνοια πήρε το ζητούμενο εχθές (01/12) κόντρα στον Οθέλλο, αφού έφυγε με το «διπλό» από το «Αμμόχωστος», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και... κόλλησε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, για πρώτη φορά φέτος.

Παρά το γεγονός πως, η ομάδα της Λευκωσίας βρέθηκε σε κακιά μέρα αγωνιστικά, πάλεψε και στο τέλος παρά την αντίσταση των γηπεδούχων κατάφερε να βρει λύσεις και να προσθέσει στην συγκομιδή της άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που την ανέβασαν στους 26 βαθμούς και προσωρινά στην κορυφή, μαζί τους Άρη, ΑΠΟΕΛ, Πάφο, που ακόμα δεν έχουν αγωνιστεί.

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή εμφανίστηκε «διπρόσωπο», καθώς στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκε να πιάσει τις υψηλές του αποδόσεις και είδε την ομάδα από την Αθηαίνου όχι μόνο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και να ανοίγει το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Ποπέσκου. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και σε μια φάση διαρκείας εννέα λεπτά αργότερα, έκαναn το 1-1 με τον Κούσουλο,

Το τέρμα του 27χρονου ήρθε σε πολύ κομβικό σημείο για τους «πράσινους» και επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να μπουν στο γήπεδο, μετά την ανάπαυλα, με καθαρό μυαλό και λιγότερη πίεση. Έτσι το «τριφύλλι» με μια εμφανώς βελτιωμένη εικόνα, απέκτησε τον έλεγχο του ματς και το έφερε... τούμπα στο 59ο λεπτό με τον Αλιούμ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Πέρα από του τρεις βαθμούς, το συγκεκριμένο αποτέλεσμα προσφέρει πολλά περισσότερα στην Ομόνοια, εφόσον την βοηθάει  να... χτίσει μομέντουμ, ενώ η διατήρηση ενός νικηφόρου σερί, αποτελεί και ένα έξτρα κίνητρο, ώστε να αποδίδει στο εκατό τοις εκατό των δυνατοτήτων της. Πλέον κρατάει την αντίδραση και τον χαρακτήρα που έδειξε και κοιτάζει μπροστά, όπου ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τη Νέα Σαλαμίνα την Κυριακή (10/12, 19:00).