"Βύθισε" τον Ολυμπιακό ο Ερμής

Πέμπτη, 5/4/2018 - 19:26

Ο Ερμής «βύθισε» τον Ολυπιακό αφού τον νίκησε με 3-2 και πλέον τα πράγματα για τους «μαυροπράσινους» γίνονται πολύ δύσκολα για την παραμονή.

Καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μπήκε ο Ολυμπιακός που τα πρώτα 10΄είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Ερμής όμως μετά το δεκάλεπτο πήρε τα «ηνία» του παιχνιδιού δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την κεφαλιά του Τσούμου στο 13’. Ο Ολυμπιακός έψαξε αντίδραση και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει σχετικά νωρίς με τον Μιγκελίτο στο 26’ έπειτα από σέντρα του Πολίτσι.  Κάπου εκεί ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και έτσι μέχρι την ανάπαυλα δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπορούσε να πάρει… κεφάλι στο σκορ όμως ο Πολίτσι σπατάλησε μια πολύ καλή ευκαιρία με ένα άσχημο πλασέ. Οι γηπεδούχοι όμως στην αμέσως επόμενη φάση πήραν εκ νέου προβάδισμα αφού ο Αρτάμπε έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής βρίσκοντας στόχο στο 52’. Ο Ολυμπιακός έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και ανέβασε ρυθμό για να μην φύγει ηττημένος από την Λάρνακα. Αμφότερες οι δύο ομάδες  βρήκαν ευκαιρίες η μια για να «σκοτώσει» το παιχνίδι και η άλλη για να πάρει βαθμολογικό κέρδος. Όσα τέρματα δεν μπήκαν από το 52’ μέχρι το 90’ μπήκαν στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων. Πρώτα ο Άλεξ Κωνσταντίνου ήρθε να βάλει το κερασάκι στην Τούρτα που πλάσαρε σε κενή εςτία για το 3-1 και ένα λεπτό αργότερα ο Πολίτσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ακόμα πιο δύσκολα γίνονται τα πράγματα για τον Ολυμπιακό αφού ο υποβιβασμός πλησιάζιε απειλιτικά.

Ερμής (Κώστας Καϊάφας): Αραμπατζής, Ψάλτης, Νταμσέφσκι, Ιμερέγκοφ(70′ Πούνας), Ταραλίδης, Αρτάμπε, Μαρτίνιουκ (89′ Κέζος), Τσίνα, Κωνσταντίνου, Μοντέιρο(79′ Κυπριανού), Τσούμου

Ολυμπιακός (Βέσκο Μιχαίλοβιτς): Χίντι, Παχίπης(60′ Αντωνίου) , Σαμάρας, Ζιαμπάρης, Χριστοφίδης, Σωτηρίου(68′ Κάστρο), Μιγκελίτο, Πολίτσι, Πεχλιβάνης, Τριμπό(75′ Καπαρτής), Τόρες