Champions League: Στο... μηδέν Μίλαν και Νιούκαστλ, ξεκίνημα με νίκη η Λειψία

Τρίτη, 19/9/2023 - 21:58

Δε... λύγισε τη Νιουκάστλ παρά την εμφανή ανωτερότητα της και έχασε σημαντική ευκαιρία να μπει με το δεξί η Μίλαν!

Οι «ροσονέρι» έμειναν στο 0-0 με την αγγλική ομάδα στην πρεμιέρα του έκτου ομίλου του Champions League, με τις «καρακάξες» να παίρνουν δύσκολα τον βαθμό στην επιστροφή τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από 21 χρόνια.

Το σύνολο του Στέφανο Πιόλι ήταν ανώτερο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πίεσε μέχρι το τέλος για τη νίκη, ωστόσο, απέναντι του βρήκε έναν εκπληκτικό, Νικ Πόουπ, ο οποίος σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού έδειχνε να παίζει... μόνος και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μίλαν να μπαίνει στο ματς με το πόδι πατημένο στο... γκάζι. Πήρε την κατοχή, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 14' έχασε σημαντική ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα με διπλή ευκαιρία. Ο Κρούνιτς έκανε το σουτ, με τον Πόουπ να απομακρύνει, ενώ αμέσως μετά ο Τσουκουέζε δεν κατάφερε από κοντά να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ιταλική ομάδα βρισκόταν με σχετική ευκολία στην περιοχή της Νιουκάστλ και στο 14' ο Ζιρού αστόχησε σε πλασέ που δοκίμασε, ενώ στο 34' ο Λεάο έκανε μια εντυπωσιακή ενέργεια, βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, αλλά τα χάλασε στο τέλος και δεν μπόρεσε να εκτελέσει από κοντά τον Άγγλο γκολκίπερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Πιόλι πέρασε στον αγώνα τους Κρίστιαν Πούλισικ, Τιτζάνι Ράιντερς και Γιουνούς Μουσά προκειμένου να ενισχύσει την μεσοεπιθετική του γραμμή, ωστόσο, δεν είδε αυτά που περίμενε στον αγωνιστικό χώρο του «Σαν Σίρο».

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσαν αισθητά, η Μίλαν δυσκολεύτηκε να φτάσει με προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή σε σχέση με το πρώτο μέρος και αρκέστηκε σε σουτ από μακριά, τα οποία δεν απείλησαν τη Νιουκάστλ.

Στο 74' η κεφαλιά του Λεάο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 81' ο Μενιάν τραυματίστηκε και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, δίνοντας τη θέση του στον Σπορτιέλο.

Ο Ιταλός γκολκίπερ στο τέλος χρειάστηκε να δείξει τα αντανακλαστικά του, καθώς στις καθυστερήσεις μετά από ωραία ανάπτυξη των Άγγλων, η μπάλα στρώθηκε στον Λόνγκσταφ, ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον κίπερ των «ροσονέρι» να βγάζει εντυπωσιακά και το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

α

Πέρασε από τη Βέρνη και μπήκε με το δεξί στο Champions League η Λειψία

Η Γιουνγκ Μπόις το πάλεψε αλλά εντέλει είδε τη Λειψία να τη νικά 3-1 στη Βέρνη και να μπαίνει με το δεξί στο φετινό Champions League, στο ματς που άνοιξε τη δράση στον έβδομο όμιλο.

Οι «κόκκινοι ταύροι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο τρίτο λεπτό, όταν ο Σιμακάν σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ – με τον τερματοφύλακα να αντιδρά λανθασμένα. Οι Γερμανοί διατήρησαν την υπεροχή αλλά είδαν τους Ελβετούς να φέρνουν το ματς στα ίσα, όταν ο Ελία σκόραρε με εξαιρετικό σουτ για το 1-1.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε μπήκε στο δεύτερο μέρος με ίδια ένταση όπως και στο πρώτο, ωστόσο είδε τον διαιτητή να μην δίνει πέναλτι κατόπιν χρήσης VAR σε ανατροπή του Σίμονς από τον Ρακιόπι στο 52ο λεπτό – αλλά να σφυρίζει επιθετικό φάουλ.

Εντέλει, η λύτρωση για τη Λειψία ήρθε στο 73’, όταν ένα ωραίο μακρινό σουτ του Σλάγκερ κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων, που ανέβασαν τις γραμμές τους ψάχνοντας νέα ισοφάριση στα επόμενα λεπτά όμως δεν τα κατάφεραν, βλέποντας μάλιστα τους φιλοξενούμενους να φτάνουν και σε τρίτο γκολ με τον Σέσκο στις καθυστερήσεις.