Champions League: Στους «8» Λίβερπουλ και Μπαρσελόνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 13/3/2019 - 23:54

Ολοκληρώθηκαν οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις για την φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα δύο τελευταία εισιτήρια πήραν οι Λίβερπουλ και η Μπαρσελόνα οι οποίες απέκλεισαν τις Μπάγερν Μονάχου και Λυών αντίστοιχα.

Η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από τη Γερμανία με νίκη 3-1 ενώ η αρμάδα του Βαλβέρδε «κέρασε» πεντάρα την Λυών, με το τελικό αποτέλεσμα στο 5-1.

Μπάγερν Μονάχου - Λίβερπουλ 1-3

Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησε η αναμέτρηση στο πρώτα 20 λεπτά με τις δύο ομάδες να έδειχναν ιδιαίτερα προσεκτικές ούτως ώστε να μην κάνουν το αβίαστο λάθος.

Στο 26ο λεπτό η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα μετά από ένα «παιδικό» λάθος του Νόιερ ο οποίος βγήκε χωρίς λόγο πολύ εκτός εστίας. Ο Μανέ το εκμεταλλεύτηκε και έβαλε σε θέση «οδηγού» την ομάδα του με ψύχραιμο πλασέ.

Στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα μετά από προσωπική ενέργεια του Γκνάμπρι και γύρισμα στην περιοχή με τον Μάτιπ να σπρώχνει κατά λάθος την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Με λάθη εκατέρωθεν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Γερμανία. Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ όμως τα πολλά λάθη δεν τους επέτρεπαν να δημιουργήσουν καλό παιχνίδι.

Τελικά το γκολ για την Λίβερπουλ ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Φαν Ντάικ να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ.

Η Λίβερπουλ δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 84ο λεπτό ο Μανέ κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-1 για τους φιλοξενούμενους και ουσιαστικά να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Μπάγερν: Νόιερ, Σίλε, Χούμελς, Αλκάνταρα, Ριμπερί (Κομάν 61'), Μαρτίνες (Γκορέτζκα 72'), Λεβαντόφσκι, Χάμες Ροντρίγκεζ (Σάντσες 79'), Ραφίνια, Γκνάμπρι, Αλάμπα

Λίβερπουλ: Άλισον, Βαϊνάλντουμ, Φαν Ντάικ, Μίλνερ (Λαλάνα 87'), Φιρμίνο (Οριγκί 83'), Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ, Ρόμπερτσον (Φαμπίνιο 13'), Μάτιπ, Άρνολντ

Μπαρσελόνα - Λυών 5-1

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την Μπαρσελόνα η οποία έκλεισε την Λυών στο δικό της μισό και προσπαθούσε από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό της.

Η πίεση καρποφόρησε στο 16ο λεπτό όταν ο Σουάρεζ κέρδισε πέναλτι το οποίο μετάτρεψε σε γκολ ο Λιονέλ Μέσι.

Στο 31ο λεπτό η Μπάρσα διπλασίασε τα γκολ της με τον Κουτίνιο και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης.

Η Μπάρσα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας το τρίτο γκολ. Ένα γκολ που τελικά βρήκαν οι φιλοξενούμενοι στο 58ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας. Ο Τουσάρ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και ξανά έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Στη συνέχεια η Γαλλική ομάδα αναθάρρησε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης που θα της έδινε την πολυπόθητη πρόκριση μέσα στην Ισπανία για τα προημιτελικά.

Η «παρέα» του Μέσι στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και με δύο γκολ τελείωσε την υπόθεση πρόκριση. Αρχικά ο Μέσι στο 78ο λεπτό ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πικέ διαμόρφωσαν το 4-1.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε να βάλει στο 86ο λεπτό ο Ουσμάνε Ντεμπέλε ο οποός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 για την Μπαρσελόνα.

Μπαρσελόνα: Τερ-Στέγκεν, Ρομπέρτο (Σεμέδο 83'), Πικέ, Λανγλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Άρτουρ (Βινταλ 74'), Μέσι, Σουάρεζ, Κουτίνιο (Ντεμπέλε 70΄)

Λυών: Λόπες (Γκοργκελίν 34'), Μεντί (Κορνέτ 77'), Μαρσάλ, Μαρσέλο, Ντινάγιερ, Ντουμπό, Φεκίρ, Ντομπέλε, Τουζάρτ, Ντεπάι (Τραορέ 73'), Ντεμπελέ