Copa Libertadores: Επική ανατροπή και τίτλος για την Φλαμένγκο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/11/2019 - 23:56

Η Φλαμένγκο επικράτησε με 2-1 της Ρίβερ Πλέιτ στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες που έγινε στη Λίμα του Περού και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η Ρίβερ Πλέιτ μέχρι το 89ο λεπτό κρατούσε τη νίκη καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Ραφαέλ Μπόρε από το 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Βραζιλιάνοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 89ο λεπτό με τον Γκαμπιρέλ Μπαρμπόσα ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την επική ανατροπή.

Με εξαίρεση μία τεράστια διπλή ευκαιρία με Μπρούνο Ενρίκε και Γκάμπριελ Μπαρμπόσα στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι «εκατομμυριούχοι» κρατούσαν μακριά τους κινδύνους από την εστία του Αρμάνι και άρχισαν να ρίχνουν κλεφτές ματιές στο ρολόι και στην κούπα.

Μόνο που στο ποδόσφαιρο, τίποτα δεν τελειώνει αν… δεν τελειώσει. Ο «Γκαμπιγκόλ» δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και ο Βραζιλιάνος φορ υπέγραψε το πιο συγκλονιστικό φινάλε στην ιστορία των τελικών του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στο 89ο λεπτό έσπρωξε την μπάλα στη κενή εστία μετά από σέντρα με υπερέκταση που έβγαλε ο Ντε Αρασκαέτα και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «μυρίστηκε» το λάθος του αλάνθαστου Πίνολα και με ψύχραιμο τρόπο έκανε το 2-1, απογειώνοντας την εξέδρα των οπαδών της Φλαμένγκο που περίμεναν 38 χρόνια για να βρεθούν ξανά στην κορυφή της Λατινικής Αμερικής.

Να σημειώσουμε ότι για πρώτη φορά στα χρονικά της διοργάνωσης ο τελικός ήταν μονός και σε ουδέτερη έδρα. Μέχρι πέρσι οι τελικοί ήταν διπλοί, με ένα παιχνίδι στην έδρα της κάθε ομάδας που ήταν στον τελικό.