Δανία - Αυστραλία 1-1

Πέμπτη, 21/6/2018 - 16:50

Η Δανία εξήλθε ισόπαλη 1-1 με την Αυστραλία με τα γκολ των Έρικσεν στο 7ο λεπτό για τους Δανούς και το πέναλτι του Γέντινακ στο 35ο λεπτό για την Αυστραλία για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Οι Δανοί με την ισοπαλία αυτή έφτασε τους 4 βαθμούς ενώ οι Αυστραλοί κέρδισαν τον πρώτο τους πόντο στη διοργάνωση.

Ξεκίνημα με τον καλύτερο τρόπο για τη Δανία στο παιχνίδι. Ο Έρικσεν με σουτ από το ύψος του πέναλτι βάζει μπροστά στο σκορ τη Δανία στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.  Με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών οι Αυστραλοί έμοιαζαν χαμένοι στο παιχνίδι και έψαχναν τα πατήματα τους.  Στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λέκι έπιασε την κεφαλιά μέσα στη περιοχή με τη μπάλα να σταματά στο χέρι του Πόουλσεν. Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι, συμβουλεύτηκε το VAR και εν τέλη καταλόγισε το πέναλτι για τα «καγκουρό».  Ο Γέντινακ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 1-1 για την Αυστραλία. Το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στο γήπεδο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Στο 71ο λεπτό ο Μόι έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Σμάιχελ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σίστο απείλησε με σουτ την εστία του Ράιαν αλλά η μπάλα πέρασε και σε αυτή τη περίπτωση λίγο έξω. Οι Αυστραλοί στα τελευταία στάδια του αγώνα ανέβηκαν ψηλά και πίεσαν για τη νίκη αλλά βρήκαν απέναντι τους τον «ανίκητο» Κάσπερ Σμάιχελ. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ που δημιουργήθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Εντεκάδες

Δανία: Σμάιχελ, Κιάερ, Κρίστενσεν, Ντάλσγκααρντ, Στρίγκερ, Ντιλέινι, Έρικσεν, Σόνε, Γιόργκενσεν (Κορνέλιους 68’), Πόουλσεν (Μπρέιθγουαϊτ 59’), Σίστο

Αυστραλία: Ράιαν, Σένσμπουρι, Ρίζντον, Μπέχιτς, Μίλιγκαν, Μόι, Ρόγκιτς (Ίρβιν 82’), Γέντινακ, Λέκι, Κρους (Αρζάνι 68’), Νάμπουτ ( Γκιούριτς 75’)

language: "el", theme: "betradardark",});