Δεν έχασε και πλέον έχει την κατάσταση στα χέρια της (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 23/8/2018 - 21:18

Με το ισόπαλο 1-1 κατάφερε να «αποδράσει» από τη Σλοβακία η ΑΕΚ και πλέον η πρόκριση περνάει από το «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» την ερχόμενη Πέμπτη. Η ομάδα του Ιραόλα παρουσιάστηκε με το καλύτερο της «κουστούμι» και θα μπορούσε να έπαιρνε ακόμη και τη νίκη αν ήταν λίγο πιο τυχερή.

Α' Ημίχρονο

Από τα πρώτα λεπτά η κυριαρχία των κινήσεων ανήκε στους ποδοσφαιριστές  της Τρέντσιν με τους παίκτες της ΑΕΚ να αφήνουν αρκετούς χώρους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 5ο λεπτό με τον Μάντσε όμως ο Τόνιο αντέδρασε σωστά. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με τον Τέτε ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης ομάδας.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτόυ στο παιχνίδι η υπεροχή ήταν φανερά υπέρ της Τρέντσιν όμως η ΑΕΚ κρατούσε το μηδέν παθητικό στην άμυνα.

Η ομάδα της Λάρνακας στο 24ο λεπτό στάθηκε για δεύτερη φορά άτυχη καθώς η εκτέλεση φάουλ του Χέφελ σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι της Τρέντσιν.

Β’ Ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο και γκολ για την Τρέντσιν στο 55ο λεπτό με τον Σλέγκερς να καταφέρνει να νικά τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Η απάντηση για την ομάδα του Ιραόλα δεν άργησε να έρθει και μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Ακοράν έκανε το 1-1 για την Κυπριακή ομάδα. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ένα γκολ το οποίο σαφώς έδωσε άλλο «αέρα» στην ΑΕΚ για την συνέχεια του παιχνιδιού.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και κράτησε περισσότερο την μπάλα έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της.

Παρά τον καλό ρυθμό στο παιχνίδι, καμία αξιόλογη ευκαιρία δεν παρουσιάστηκε για τις δύο ομάδες μέχρι την συμπλήρωση των 80 λεπτών της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ όμως η άμυνα της Τρέντσιν ήταν πάντα στο σωστό σημείο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Σλοβάκοι οπαδοί σήκωσαν πανό με το οποίο στήριζαν την προσπάθεια της Θύρας 9 και της «καινούριας» Ομόνοιας.