Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια στο Παραλίμνι, ανησυχία και για Γκαφόρ

Τετάρτη, 8/8/2018 - 20:57

Η Ομόνοια γνώρισε την ήττα στο Παραλίμνι στο δεύτερο φιλικό επί Κυπριακού εδάφους. Το «τριφύλλι» έχασε από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου» με 2-1 όμως ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον κ. Ολίβα να «πειραματιστεί» ακόμη περισσότερο. Στα σημαντικά που κρατάει η ομάδα της Λευκωσίας είναι ο τραυματισμός του Γκαφόρ ο οποίος προκάλεσε ανησυχία στις τάξεις της ομάδας. Από την άλλη η ομάδα του Παραλιμνίου άφησε θετικά δείγματα κατά την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία.

Α΄ Ημίχρονο

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης το Παραλίμνι κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Κρίστη Ανδρέου να κάνει το σουτ από το ημικύκλιο έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνία του Παναγή.

Στο 15ο λεπτό ο Αντόνια έκλεψε την μπάλα από τον Ενόχ και με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια προσπάθησε να «κρεμμάσει» τον Ισραηλινό τερματοφύλακα του Παραλιμνίου χωρίς επιτυχία.

Το παιχνίδι με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου δεν διεκδικούσε τις «δάφνες» του καλύτερου παιχνιδιού που θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε. Οι δύο ομάδες έπαιζαν κυρίως στο χώρο του κέντρου ενώ οι αντίπαλοι τερματοφύλακες μέχρι εκείνη την στιγμή είχαν ένα εύκολο απόγευμα.

Πριν την συμπλήρωση των πρώτων 40 λεπτών στην αναμέτρηση ο Γκαφόρ αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Ουντοτζι ο οποίος παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ραμίρεζ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Κλέιμαν να τον σταματάει εντυπωσιακά.

Β' Ημίχρονο

Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια ολοκλήρωσε την πρώτη της τελική ενέργεια με τον Ζίβετς ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κλίεμαν.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αναμέτρησης ο Κλέιμαν αναγκάστηκε εκ νέου σε τρομερή επέμβαση μετά το σουτ Μόντε Λόπεζ.

Στο 65 η Ένωση βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ριέρα ο οποίος έδωσε την μπάλα τελευταία στιγμή στον Κρίστη Ανδρέου ο οποίος καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και έτσι σπατάλησε μοναδική ευκαιρία για την ομάδα του.

Η Ομόνοια «βρήκε» την ισοφάριση με τον Ραμίρεζ στο 68ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά βγήκε απέναντι από τον «πορτιέρο» των «βυσσινί» και πλάσαρε ιδανικά για το 1-1.

Ο Κοσταρικανός επιθετικός  των «πρασίνων» δύο λεπτά αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία του Ισραηλινού τερματοφύλακα της Ένωσης.

Το Παραλίμνι στο 78ο λεπτό έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Ριέρα ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση για το 2-1.

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν και ο καλύτερος με τις δύο ομάδες να αρκούνται σε παιχνίδι κέντρου. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Εν τέλει, η Ένωση πήρε το προβάδισμα στο σκορ τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90 λεπτών με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με τον Θεόδωρο Κολοκούδια.