Δια περιπάτου η Ανόρθωση με ηγέτες τους Ράγιος και Ντούρις (ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Η Ανόρθωση με ηγέτες τους Ράγιος και Ντούρις οι οποίοι πέτυχαν από το δυο γκολ επικράτησε του Ερμή εντός έδρας και πλέον πηγαίνει στο μεγάλο παιχνίδι με την ΑΕΛ στο + 5 από την ομάδα της Λεμεσού.

Α΄ ημίχρονο:

Η Ανόρθωση ήλεγξε το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά επιδιώκοντας να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ.

Παρόλα αυτά η «Κυρία» μέχρι και το 19΄ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Αραμπατζή.

Στο 19΄ η Ανόρθωση θα καταφέρει να βρει δίκτυα με τον Ράγιος. Μετά από λανθασμένη εκτίμηση της άμυνας του Ερμή ο Ισπανός με ωραίο πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.

Στο 22΄ ο Ερμής θα έχει καλό σουτ με τον Αρτάμπε το οποίο όμως έδιωξε ο Αρούς.

Στο 26΄ και στο 28΄ ο Ερμής θα έχει ακόμη δυο φάσεις με τους Μοντέιρο και Εμεγκάρα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 42΄ εκεί που η Ανόρθωση είχε κατεβάσει ταχύτητα μετά από νέο λάθος της άμυνας του Ερμής ο Ντούρις πήρε την μπάλα πέρασε από πλάγια και τον Αραμπατζή και με πλασέ έκανε το 2-0. Δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην Ανόρθωση και τους τρεις βαθμούς.

Β΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο (49΄) η Ανόρθωση θα χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Καρλίτος ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αραμπατζή ο οποίος νίκησε τον ακραίο επιθετικό της «Κυρίας».

Στο 52΄ και πάλι ο Καρλίτος με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αραμπατζή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Ανόρθωση θα χάσει και άλλη ευκαιρία με τον Ράγιος ο οποίος μετά από πάσα του Πράνιτς από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 59΄ όμως οι ποδοσφαιριστές του Ρόνι Λέβι τέλειωσα αίσια την «δουλειά» αφού κατάφεραν να σκοράρουν και τρίτο γκολ με τον Ντούρις. Ο Ράγιος πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Αράζ, αυτός πέρασε και τον Αραμπατζή, από πλάγια θέση πλάσαρε στο δοκάρι αλλά ο Ντούρις που ακολούθησε την φάση από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 3-0.

Στο 67΄ η Ανόρθωση βρέθηκε κοντά στο 4-0 όμως το πλασέ του Ντούρις πέρασε ελάχιστα έξω.

Τρία λεπτά αργότερα η «Κυρία» θα πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Ράγιος δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της. Αυτή την φορά ο Ντούρις δημιούργησε δίνοντας έτοιμο γκολ στον Ισπανό ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να βάλει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι.

Στο 72΄ ο Ερμής απείλησε με τον Μοντέιρο χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δίλεπτο 78-80΄ η Ανόρθωση θα χάσει καλές ευκαιρίες με τους Καμάρα και Νόσα οι οποίοι δεν θα καταφέρουν να αυξήσουν τον δίκτυ του σκορ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Στρούνα, Βίκτορ, Σίλντενφελντ, Πράνιτς (73'Καμαρά), Γκάντσεφ, Νόσα, Ράγιος, Καρλίτος (60'Κοφί), Σισέ (56'Αράζ), Ντούρις.

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης, Μπάουμαν (60'Πούνας), Νταμσέφσκι, Κυπριανού (46'Τσούμου), Ιμερέκοφ (65'Λίλλης), Ταραλίδης, Αρτάμπε, Κωνσταντίνου, Μοντέιρο, Εμεγκάρα.

Έγινε και αυτό: Σύνθημα κατά του Βενγκέρ στο Καρναβάλι της Λεμεσού (ΦΩΤΟ)