«Πάτησε» την Καρμιώτισσα και... βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη η Δόξα (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 16/3/2023 - 20:57

Νίκη... ανάσας!

Η Δόξα επικράτησε με 2-0 της Καρμιώτισσας στο «Γλαύκος Κληρίδης», σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική των play-off του πρωτσθλήματος Cyta.

Με δύο σχετικά γρήγορα γκολ, η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε σπουδαία νίκη και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα των Πολεμιδιών, η οποία δεν μπόρεσε να κάνει πολλά και γνώρισε την ήττα, όμως έχει ακόμη διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Σαντίκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Ασάντε τρία λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα και αυτό ήταν το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη η Δόξα ανέβηκε στην 5η θέση με 24 βαθμούς, ενώ αντίθετα με την ήττα η Καρμιώτισσα έμεινε στην 4η θέση με 6 πόντους περισσότερους.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Κέρλα, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Μπένι (82′ Αντενόν), Ασαμόα, Ασάντε, Τρούγιτς (82′ Tιντζανί), Σαντίκ.

Καρμιώτισσα (Αλεξάντερ Κερζάκοφ): Σπόλιαριτς, Τζανακάκης, Μαλόνε, Χούμποτσαν, Ντούμπια, Γκραντινάρου (46′ Τσέλουσκα), Γκαστανιάγα (72′ Koυλιμπαλί), Μπεν Σαλάμ (46′ Νεοφύτου), Ελ Αλουχί, Ντούρις, Γκράβενμπερχ.