''Δυναστεία'' της Γιουβέντους στην Ιταλία

Πέμπτη, 10/5/2018 - 09:34

Ιστορία έγραψε η Γιουβέντους, που κατέκτησε το 13ο Κύπελλο της ιστορίας της, το 4ο διαδοχικό και μάλιστα το έκανε χωρίς να δεχθεί γκολ στη φετινή διοργάνωση! Το απόλυτο contrast υπήρξε στον τελικό του Coppa Italia. Οι παίκτες και ο προπονητής της Γιουβέντους σεβάστηκαν την Μίλαν στην συνέντευξη Τύπου του τελικού, όμως αυτό δεν το έκαναν οι ίδιοι οι Rossoneri που γνώρισαν ταπεινωτική ήττα από μια Γιουβέντους που ήταν κλάση πάνω και τους σκόρπισε με 4-0 σε μια ιστορική βραδιά. Με το βαρύ σκορ οι Bianconeri έφτασαν [ουσιαστικά] στην κατάκτηση του 4ου σερί νταμπλ, ενώ η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο πρέπει να μαζέψει πλέον τα κομμάτια της και να πάρει έστω την 7η θέση στο πρωτάθλημα για να παίξει του χρόνου στην Ευρώπη. Αν και είχε κάνει μια σειρά τρομερών επεμβάσεων ο Τζίτζιο Ντοναρούμα έκανε δύο απίθανες γκάφες στο ματς στο 2ο και το τρίτο γκολ.

Η Γιουβέντους είχε την πρώτη καλή στιγμή στον τελικό με ένα αδύναμο σουτ του Κεντίρα στο 3' που πήγε στον Ντοναρούμα και στο 8' Τσαλχάνογλου και Κουτρόνε έκαναν τρελό συνδυασμό αλλά ο 20χρονος επιθετικός σούταρε πάνω στον Μπουφόν όντας μόνος. Η ομάδα του Αλέγκρι όσο περνούσε η ώρα είχε όλο και περισσότερο την κατοχή και την πρωτοβουλιά, με τους Rossoneri να ψάχνουν πιο πολύ κόντρα. Στο 16' ο Ντιμπάλα δεν είχε τύχη και στο 30' η Μίλαν είχε πραγματική φάση με το μακρινό σουτ του Σούσο το οποίο έβγαλε με δυσκολία ο Μπουφόν. Στο 33' ο Ντιμπάλα ξανά δοκίμασε το πόδι του πέφτοντας αλλά ο Ντοναρούμα ήταν καλά τοποθετημένος και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάντζουκιτς πήρε κεφαλιά μετά τη σέντρα του Κουαδράδο αλλά η μπάλα πήγε στα χέρια του keeper της Μίλαν. Το πρώτο μέρος έληξε με τον διαιτητή, Νταμάτο, να μην δίνει κίτρινη στο σκληρό μαρκάρισμα του Μπενάτια από πίσω στον Τσαλχάνογλου και να μην αφήνει τους Rossoneri να εκτελέσουν το φάουλ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ντοναρούμα να κάνει δύο εξαιρετικές επεμβάσεις στο 52' σε σουτ του Ντιμπάλα και ξανά στο 56' σε προσπάθεια του Αργεντινού, όμως στο ίδιο λεπτό μετά το κόρνερ του Πιάνιτς ο Μπενάτια με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 60' ο Τζίτζιο απέκρουσε εντυπωσιακά νέο τρομερό σουτ του Ντιμπάλα, όμως ακολούθησαν δύο σπάνιες γκάφες. Στο 61' ο 19χρονος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στο σουτ του Ντάγκλας Κόστα για το 2-0 και στο 64' την έχασε σε πολύ πιο εύκολη φάση και ο Μπενάτια έκανε doppietta και το 3-0. Ολα ήταν τέλεια για την Γιούβε και στραβά για την Μίλαν, η οποία στο 72' είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Ματουιντί για... αυτογκόλ, το οποίο έβαλε τελικά ο Κάλινιτς στο 76' με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Πιάνιτς με το 4-0 να είναι το τελικό.