Δυο λεπτά, δυο γκολ για τον Τάμαρι και.... 13αρι για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/12/2018 - 17:54

Ο ΑΠΟΕΛ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 30΄, εν τούτης κατάφερε με δυο γκολ του Τάμαρι σε δυο λεπτά να φέρει «τούμπα» το ντέρμπι και να πάρει την νίκη, η οποία είναι η 13η συνεχόμενη σε «αιώνιο» ντέρμπι.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως είχε αρκετές ευκαιρίες καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα. Από την άλλη πλευρά η Ομόνοια ήταν αρκετά καλή σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, όμως δεν κατάφερε σε ακόμη ένα ντέρμπι να πάρει βαθμολογικό αποτέλεσμα.

Το φιλμ του αγώνα και τα τρία γκολ του παιχνιδιού

Α΄ ημίχρονο:

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν. Μόλις στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Κούσουλος για την Ομόνοια και ο Νατέλ για τον ΑΠΟΕΛ έκαναν τα πρώτα σουτ στον αγώνα τα οποία όμως κατέληξαν έξω.

Η πρώτη σημαντική φάση στον αγώνα θα έρθει στο 17΄ με το απευθείας φάουλ του Ντε Βινσέντι να διώχνει σε κόρνερ ο Παναγή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα μετά από λάθος της άμυνας της Ομόνοια ο Ενσούε από πλάγια έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 26΄ ο ΑΠΟΕΛ θα βρεθεί και πάλι κοντά στο γκολ. Ο Ντε Βινσέντι ξέφυγε όμορφα από τα αριστερά, έκοψε στον Ζαχίντ ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Παναγή όμως να διώχνει σε κόρνερ.

Ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχανε τις ευκαιρίες η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκόμεθ στο 30΄. Μετά από κλέψιμο του ιδίου στο κέντρο της περιοχής είδε τον Βάτερμαν εκτός του τέρματος του και με σουτ τον «κρέμασε» κάνοντας το 1-0 για την Ομόνοια.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πίεσε ώστε πετύχει την ισοφάριση πριν το ημίχρονο. Στο 41΄ ο Ζαχίντ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παναγή, όμως ο Νορβηγός έχασε μοναδική ευκαιρία, αφού το σουτ του απέκρουσε εκπληκτικά ο Παναγή.

Β΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε περισσότερο την μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Παναγή.

Αρκετά αργός ο ρυθμός σε σχέση με το πρώτο μέρος κάτι που ευνοεί φυσικά την Ομόνοια που προηγείται.

Δυο λεπτά όμως ήταν αρκετά ώστε να έρθει το ντέρμπι «τούμπα». Στο 66΄ ο Ζαχίντ βρήκε από τα δεξιά τον Τάμαρι, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγή και έγραψε το 1-1.

Δυο λεπτά αργότερα ο Τάμαρι «κτύπησε» και πάλι, αυτή την φορά με ατομική ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παναγή δίνοντας προβάδισμα στους πρωταθλητές.

Τα εναπομείναντα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του σκορ χωρίς να κινδυνεύσει ουσιαστικά καθόλου από την Ομόνοια.

Στο 89΄ ο Παναγή αποβλήθηκε σε μαρκάρισμα στον Τάμαρι. Τερματοφύλακας μπήκε ο Κούσουλος για τα λεπτά που έμεινα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Βύντρα, Πρετσέ, Λόρα, Λόπεθ, Λοέ (46΄Κατελάρης) Κούσουλος, Σοάρες (83΄Μόντες) Γκόμεθ (46΄Ζίβετς) Ραμίρες, Ντάρμπισαιρ

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε (84΄Γκέντσογλου) Μερκής (72΄Βούρος) Καρλάο, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Ζαχίντ, Τάμαρι, Νατέλ, Ντε Βινσέντι