Δυσκολεύτηκε, όμως στο τέλος πήρε την νίκη με τον Σίλντενφελντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/10/2017 - 22:02

Η Ανόρθωση έστω και δύσκολα κατόρθωσε να επικρατήσει του Εθνικού στο «Δασάκι». Η Βαρωσιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Παλάνγκα, ο Κιπιάνι μείωσε για τον Εθνικό με πανέμορφο γκολ, όμως ο Σίντελφελτ στο 84΄ έδωσε εκ νέου προβάδισμα για την Ανορθωση και την πολύτιμη νίκη.

Α΄ Ημίχρονο:

Η Ανόρθωση από την αρχή θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό της, όμως ήταν η γηπεδούχος ομάδα του Εθνικού που βρήκε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα μόλις στο 10΄ με τον Κιπιάνι, το δυνατό σουτ όμως που έπιασε κατέληξε έξω.

Στο 18ο λεπτό, ο Παλάνγκα με ωραία κίνηση από αριστερά έπειτα από κάθετη του Ράγιος, γύρισε παράλληλα την μπάλα όμως ο Αράζ δεν πρόλαβε. Ένα λεπτό αργότερα ο Εθνικός απάντησε με τον Ενέσκου ο οποίος έπιασε ωραία το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα περνά λίγο έξω.

Στο 34ο λεπτό η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί με τον Παλάνγκα. Ο Οικονομίδης έκανε από τα δεξιά την καλή σέντρα στην περιοχή με τον Ισπανό να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με ωραία κεφαλιά.

Ο Εθνικός προσπάθησε να απαντήσει στο 38΄, όμως ο Ιλουρίτζε από κοντά έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα. Ο Κιπιάνι την κίνηση από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή εκεί όμως ο Ιλουρίτζε με σουτ έστειλε την μπάλα έξω.

Β΄ Ημίχρονο:

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήρθε για τον Εθνικό στο 48΄. Ο Ρόκατς ήταν αυτός που έβαλε το πόδι του στην πορεία της μπάλας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ όμως αυτή πέρασε από πολλά σώματα και κανείς συμπαίκτης του δεν κατάφερε να την στείλει στα δίκτυα. Η απάντηση της Ανόρθωσης ήταν άμεση αφού ένα λεπτό αργότερα με τον Οικονομίδη να σουτάρει και την μπάλα να περνάει έξω.

Στο 60΄η Ανόρθωση θα χάσει εκ νέου ευκαιρία με τον Αντρέ Άλβες ο οποίος σούταρε, όμως ο Πρότζεκ απέκρουσε ασταθώς, στην επαναφορά ο Ράγιος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 71ο λεπτό ο Εθνικός έκανε το 1-1 με πανέμορφο γκολ του Κιπιάνι. Ο επιθετικός του Εθνικού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέσει πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Αρούς και έκανε το 1-1.

Στο 78΄ η Ανόρθωση προσπάθησε να απαντήσει με τον Καλό, όμως το σουτ του κόντραρε σε αμυντικούς. Στο 83΄ όμως η Βαρωσιώτικη ομάδα δεν θα αστοχήσει… ο Σίλντενφελτ έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι όμως στην επαναφορά ο ίδιος έκανε το 1-2.

Εθνικός: Πρότζεκ, Ρόκατς, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε, Ενέσκου(63΄ Μούσιτς), Κυπριανού(83΄ Στόιτσεφ), Σικάρσκι(90΄ Χαραλάμπους), Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Αρέστη, Ντόβπνια.

Ανόρθωση: Αρούς, Ντουγκλάο, Σίλνενφελντ, Πράνιτς, Μπανταλόφσκι, Οικονομίδης(76΄ Γκάντσεφ), Βίκτορ, Ράγιος, Αράζ(71΄ Καρλίτος), Παλάνκα(76΄ Καμαρά), Άλβες.