Η ΑΕΚ νικήτρια του ντέρμπι (BINTEO)

Δευτέρα, 24/9/2018 - 21:00

Στην ΑΕΚ το κατέλειψε τελικά το ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής. Η ομάδα της Λάρνακας αν και ήταν κατώτερη από την Ομόνοια στο σύνολο του παιχνιδιού εν τέλει κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Τρισκόφσκι στο 62ο λεπτό. Το «τριφύλλι» έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ. Με τη σειρά της η ΑΕΚ στάθηκε σωστά αμυντικά όποτε χρειάστηκε και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της μπροστά στο τέρμα του Μεχίας.

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ομόνοια να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να ψάχνει το γρήγορο γκολ αναγκάζοντας την ΑΕΚ στα εύκολα και αβίαστα λάθη.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 13ο λεπτό όταν ο Ραμίρεζ βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Τόνιο.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Μάτ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Τόνιο να κάνει με εντυπωσιακή απόκρουση.

Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου άλλη μια ευκαιρία ήρθε για την Ομόνοια και πάλι με τον Ραμίρεζ ο οποίος πήρε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν στο σωστό σημείο και έσωσε την εστία του από σίγουρη παραβίαση.

Η ΑΕΚ έφτιαξε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 33ο λεπτό με τον Ακοράν ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μεχίας.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να έχει το καλό ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου όμως μέχρι την συμπλήρωση της μίας ώρας στην αναμέτρηση έλειπε η μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 62ο λεπτό έκλεψε την μπάλα ο Χέβελ στον χώρο της μεσαίας γραμμής και έδωσε εντυπωσιακή μπαλιά στον Ακοράν ο οποίος έστρωσε την μπάλα στον ολομόναχο Τρισκόφσκι που δεν αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Έτσι, η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ της συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και έψαξε ακόμη και το 2-0 για να «κλειδώσει» το παιχνίδι. Με την σειρά της η Ομόνοια έδειξε να «μπερδεύεται» μετά από το γκολ του Τρισκόφσκι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Ομόνοια ανέβηκε αρκετά ψηλά για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης αφήνοντας όμως αρκετούς χώρους στην άμυνα και τις αντεπιθέσεις της ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Ιωάννου (Γκαρσία 75’), Καταλά, Μόισοφ, Λαρένα (Χέβελ 46’), Κάσες, Ζιαν Λουκ Ασούμπρε (Χουάν Κάρλος 71’), Τρισκόφσκι, Ακοράν, Φλοριάν

Ομόνοια (Χουάν Κάρλος Ολίβα): Μεχίας, Λόρα, Λόπες, Βύντρα, Πρτσε, Άλεξ Σοάρες, Γκόμεθ, Μόντες (Γκρίνιτς 84'), Ζίβετς (Εντρένα 74’), Ραμίρες (Αντόνια 74’), Ντάρμπισαϊρ

Δηλώσεις προπονητών

Άντονι Ιραόλα (ΑΕΚ)

«Ήταν ένα παιχνίδι ψηλής έντασης. Ειδικά στα πρώτα λεπτά, υποφέραμε δεν είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση, ακόμη και στις μονομαχίες. Ήταν ένα παιχνίδι που επιδίωξαν την κατοχή και οι δύο ομάδες. Παίξαμε και την Πέμπτη, που ήταν ψηλής έντασης, υπέφεραν στο παιχνίδι. Σήμερα έπρεπε να κερδίσουμε, έχουμε βελτιώσει την θέση μας στην βαθμολογία. Απομένουν πολλά παιχνίδι, και έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης, να είμαστε πιο δημιουργικοί».

Χουάν Κάρλος Ολίβα (Ομόνοια)

«Είμαι πολύ χαρούμενος με την ομάδα. Παίξαμε πολύ καλά και είναι κάτι που μας έλειπε απέναντι σε τέτοιου επιπέδου ομάδα. Είχαμε πολλές ευκαιρίες και κάναμε κάποια λάθη. Η αλήθεια είναι πως μας έλειπε να παίξουμε απέναντι σε τέτοια ομάδα, ήταν ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και είναι ωραίο για την κυπριακή λίγκα να γίνονται τέτοιοι αγώνες. Δεν υπάρχει κάτι για το οποίο να κατηγορήσω τους παίκτες μου και τίποτα παραπάνω από αυτό δεν μπορώ να πω».