Η ΑΕΚ πέρασε με 3-1 από το Μακάρειο πάτησε κορυφή και περιμένει

Τρίτη, 24/10/2017 - 18:45

Η ΑΕΚ πήρε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο στο Μακάρειο ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση με 19 βαθμούς και περιμένει την αυριανή αναμέτρηση της Ανόρθωσης με την Πάφο. Οι Λαρνακείς αν κερδίσουν και την Αλκή ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου θα κλείσουν τον μήνα μόνο με νίκες, καταγράφοντας ένα ομολογουμένως εντυπωσιακό σερί.

Με το καλημέρα η ΑΕΚ έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή της Δόξα και απείλησε την εστία των γηπεδούχων. Στο 2' ο Τέτε κέρδισε την κόντρα μπήκε στην περιοχή το σουτ όμως που επιχείρησε κατέληξε ψηλά και άουτ. Στο 14' οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ στο Μακάρειο. Το σουτ του Μπόλιεβιτς έγινε ... κατά λάθος ασίστ για τον ''καυτό'' Φλοριάν Τολμές που από κοντά έκανε το 0-1.

Ο Γάλλος έφτασε τα 8 τέρματα στο πρωτάθλημα και είναι αυτή την στιγμή ο πιο φορμαρισμένος και παραγωγικός σέντερ φορ στην Κύπρο. Το γκολ σωστά μέτρησε από τον Λεόντιο Τράττο, καθώς όπως φάνηκε και στο replay της τηλεοπτικής μετάδοσης από την Cyta, ο παίκτης της ΑΕΚ καλυπτόταν από αμυντικό της Δόξας.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς απείλησε με το διαγώνιο σουτ του Πίκολι στο 29' που πέρασε κοντά από τα δοκάρια του Πάμπλο. Στο 36' ο Ασαμόα εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που του άφησαν οι παίκτες του Ιδιάκεθ και με εξαιρετικό μακρινό σουτ ,άφησε στήλη άλατος τον Πάμπλο κάνοντας το 1-1.

Στο 48' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Τέτε από μαρκάρισμα του Γουίλσον εντός περιοχής. Ο Τράττος που ήταν κοντά έδειξε παίζεται και στην συνέχεια τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον Ισπανό για διαμαρτυρία.

Η ΑΕΚ βρήκε γρήγορα την απάντηση και πήρε προβάδισμα μέσα στο πρώτο οκτάλεπτο της επανάληψης. Ο Μπόλιεβιτς έκανε το γέμισμα και ο Καταλά που είχε μείνει μέσα στην περιοχή της Δόξας από το κόρνερ που είχε προηγηθεί, βρήκε ''λουκούμι'' την μπάλα στα πόδια του από τα λάθη στην άμυνα και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1. Αυτό ήταν το πρώτο φετινό γκολ του Ισπανού.

Στο 70' ο Τολμές χτύπησε ξανά. Φάουλ του Λαμπάν, ο Πίντο στην προσπάθεια του να διώξει έστρωσε ιδανικά την μπάλα στον επιθετικό των κιτρινοπράσινων, που την έσπρωξε στα δίχτυα για το 3-1. Το εκπληκτικό στατιστικό με τον Τολμές έχει να κάνει με το γεγονός πως για τρίτο συνεχόμενο ματς έβαλε δυο γκολ.

Ο Τολμές έφτασε μια ανάσα από το χατ τρικ στο 78', ωστόσο δεν μπόρεσε να ακουμπήσει την μπάλα στο γύρισμα του Νέλσον. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Τράττου, που κράτησε τρία λεπτά καθυστερήσεις.