Η ανώτερη Νάπολι "άλωσε" το Τορίνο και έβαλε "φωτιά" στην κορυφή της Serie A΄

Δευτέρα, 23/4/2018 - 08:34

Με κεφαλιά του Καλιντού Κουλιμπαλί στο 90ο λεπτό, η Νάπολι επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους μέσα στο Τορίνο και έβαλε «φωτιά» στην κορυφή της Serie A.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της σπουδαίας αναμέτρησης στο «Juventus Stadium», η οποία θα έκρινε εν πολλοίς τον τίτλο της φετινής Serie A, με τους «Παρτενοπέι» να ζητούν κόκκινη αντί για κίτρινη κάρτα όταν ο Μεχντί Μπενατιά «γκρέμισε» έξω από την περιοχή του Τζιανλουίτζι Μπουφόν τον Ντρις Μέρτενς στο 9', ένα σουτ του Μίραλεμ Πιάνιτς οκτώ λεπτά αργότερα να σταματάει στο δοκάρι του Πέπε Ρέινα και τον Μάρεκ Χάμσικ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 23'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους «οχυρώθηκε» αμυντικά για να κρατήσει την ισοπαλία που την... βόλευε, με αμυντική σύνθεση ανάγκης λόγω του τραυματισμού του Τζόρτζιο Κιελίνι στο 11ο λεπτό και της εισόδου του Στεφάν Λιχστάινερ στη θέση του, ο Μαουρίτσιο Σάρι έριξε στη «μάχη» τον Αρκάντιους Μίλικ και τον Πιότρ Ζελίνσκι, για να κριθεί τελικά το ντέρμπι στο 90ο λεπτό υπέρ της Νάπολι (0-1), με τον Σενεγαλέζο διεθνή κεντρικό αμυντικό Καλιντού Κουλιμπαλί να πιάνει κεφαλιά - δυναμίτη και να «γράφει» το τελικό σκορ.

Χάρη στην εκτός έδρας νίκη τους αυτή, οι «Παρτενοπέι» πλησίασαν στον πόντο την «Βέκια Σινιόρα» (85-84) η οποία έχει και πολύ δύσκολο πρόγραμμα (εκτός με Ίντερ, Ρόμα και εντός με Μπολόνια, Ελλάς Βερόνα), τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της πιο συναρπαστικής Serie Α των τελευταίων ετών, διατηρώντας με τον θρίαμβο αυτό ζωντανό το όνειρο της κατάκτησης του πρώτου πρωταθλήματος μετά από το 1990.

Τζένοα-Βερόνα (21:45) Cytavision Sports 6

Το πρωτάθλημα της Serie A΄ αποκλειστικά και ζωντανά από τα κανάλια της Cytavision