Η Άρσεναλ νίκησε την Τότεναμ στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου

Σάββατο, 18/11/2017 - 16:31

Ακούγεται παράδοξο, αλλά φέτος το Emirates είναι απόρθητο κάστρο! Ένα γήπεδο που βράζει από την εσωστρέφεια και δεν χαρίζεται στον Αρσέν Βενγκέρ και τους παίκτες του, αποτελεί το μεγάλο όπλο της φετινής Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» δεν έχουν χάσει πόντο από τις 6 φετινές εντός έδρας αναμετρήσεις τους και το σκηνικό συνεχίστηκε απέναντι σε μια αναιμική Τότεναμ.

Τα «σπιρούνια» έχασαν τρίτο σερί ντέρμπι (μετά από αυτά με Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι), ηττήθηκαν καθαρά με 2-0 και πλέον η διαφορά από την κορυφή μπορεί να φτάσει σε διψήφιο νούμερο.

Με τον Κρίστιαν Έρικσεν κουρασμένο από τα δύο μπαράζ που έδωσε με την Εθνική Δανίας και με τους Ντέλε Άλι και Χάρι Κέιν άφαντους (αμφότεροι αντικαταστάθηκαν) οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καμία τύχη. Άγγιξαν το 0-1 σε διαγώνιο σουτ του Έρικσεν που σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά της δοκού του Τσεχ, όμως πέραν τούτου ουδέν. Για να ξανακάνουν καθαρή ευκαιρία οι παίκτες του Ποκετίνο χρειάστηκε να φτάσουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Βέβαια για να ανοίξει η Άρσεναλ το σκορ χρειάστηκε μία φάση για την οποία οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για δύο λόγους. Πρώτον γιατί το φάουλ σε μαρκάρισμα του Ντάβινσον Σάντσες ήταν πολύ αυστηρό και δεύτερον διότι ο Μουστάφι που με διαγώνια κεφαλιά άνοιξε το σκορ (36’) ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

Πριν καν συνέλθουν οι παίκτες της Τότεναμ από το σοκ, το ματς ουσιαστικά τελείωσε. Οι γηπεδούχοι «έκρυψαν» την μπάλα και ο Αλέξις Σάντσες με βολέ εξ’ επαφής στον ουρανό των διχτύων του Γιορίς έκανε το 2-0 πριν βγει το ημίχρονο (42’).

Παρά την εδαφική υπεροχή της Τότεναμ, ο Αλέξις Σάντσες σπατάλησε τρεις καθαρές ευκαιρίες για το 3-0 (70’, 71’, 76’), με τα «σπιρούνια» να ξυπνούν από το λήθαργο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Τσεχ με υπέροχη εκτίναξη είπε «όχι» σε κεφαλιά του Ντάιερ (81’), ο Σον αστόχησε σε κλασικό τετ-α-τετ (85’) και το τέλος του ματς βρήκε τους οπαδούς των «κανονιέρηδων» να πανηγυρίζουν πολύ πιο εύκολα από ότι θα περίμεναν το τελικό 2-0, που φέρνει ξανά την Άρσεναλ σε απόσταση επαφής με τις θέσεις που βγάζουν στο Champions League.