Η αστοχία της ΑΕΚ, γλύτωσε τον ΑΠΟΕΛ από πατατράκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 18/4/2018 - 21:01

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό Κυπέλλου πήρε η ΑΕΚ, που κέρδισε με 2-0 τον ΑΠΟΕΛ εντός έδρας, σε ένα ματς που ήταν πολύ καλύτερη και έχασε σωρεία ευκαιριών. Χέφελ και Γιάννου τα γκολ για τους νικητές. Η ρεβάνς σε μία βδομάδα στο ΓΣΠ.

Χωρίς κάποια ομάδα να επιβάλλεται και χωρίς αξιοσημείωτη φάση κύλησαν τα πρώτα λεπτά αναμέτρησης. Το σκηνικό αυτό άλλαξε στο 15ο λεπτό, όταν ο Χέφελ εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω απ’ την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το τείχος, κάτι που ξεγέλασε τον Βάτερμαν που δεν κατάφερε να την αποκρούσει, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0. Δεν πέρασαν τρία λεπτά και η ομάδα της Λάρνακας έφθασε κοντά σε δεύτερο γκολ, με τον Τρισκόφσκι να στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βάτερμαν. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά (κανένα σουτ στο στόχο), με την ΑΕΚ να χάνει ακόμη δύο, τουλάχιστον, ευκαιρίες για γκολ με Γιάννου και Καταλά εντός περιοχής. Γενικώς, καλύτεροι οι γηπεδούχοι, προβλημάτισαν οι φιλοξενούμενοι στο Α’ ημίχρονο.

Ο Μπαλταζάρ «έριξε» με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου τον Εμπεσίλιο, με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει κάποια μέτρα, αλλά ως εκεί αφού η ΑΕΚ έχανε τις ευκαιρίες (κάποιες κλασικές), ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» έπρεπε να φθάσουμε στο 75’ για να καταγράψουν τελική προσπάθεια. Στο 48ο λεπτό ο Λαρένα έκανε ένα πολύ καλό σουτ έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια χτύπησε στη γραμμή τέρματος για να απομακρυνθεί. Στο 62’ ο Τρισκόφσκι έκανε την σκαστή κεφαλιά εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά εκτός, για να ακολουθήσει η φάση της αποβολής του Ιωάννου. Ο Κύπριος αμυντικός έκανε φάουλ στον Ακοράν και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Ακολούθησε τεράστια φάση για την ΑΕΚ, με τον Τρισκόφσκι να είναι μόνος με την εστία, μετά από ασταθή απόκρουση του Βάτερμαν σε μακρινό σουτ  του Λαρένα, αλλά να πλασάρει έξω. Το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε τελικά στο 83’, όταν ο Φλοριάν κατέβασε με κεφαλιά στον Γιάννου έξω απ' την περιοχή, αμφότεροι έκαναν το 1-2, με τον Ελλαδίτη να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει ιδανικά για το 2-0. Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε δύο ευκαιρίες στις καθυστερήσεις, για να μειώσει, όμως Φαρίας και Σόουζα πλάσαραν έξω.

Εδώ το φιλμ της αναμέτρησης

ΑΕΚ (Ι. Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Αντωνιάδης (56’ Τέτε), Μοΐσοφ, Καταλά, Μουρίγιο, Λαρένα, Ακοράν, Κάσες, Χέφελ (65’ Φλοριάν), Τρισκόφσκι (86’ Τομάς), Γιάννου.

ΑΠΟΕΛ (Μ. Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Βούρος, Ιωάννου, Αλεξάνδρου, Μερκής, Φαρίας, Ζαχίντ (74’ Σόουζα), Σάλαϊ (65’ Ενσούε), Μακρής, Ντε Καμάργκο (46’ Εμπεσίλιο), Ντελατόρε