Η Αταλάντα ήταν ανώτερη-Το πάλεψε όσο μπορούσε ο Απόλλωνας

ΑΠΟΛΛΩΝ

Το πάλεψε ο Απόλλωνας όμως ηττήθηκε από την ανώτερη Αταλάντα με 3-1. Μόλις στο 12΄ ο Ίλισιτς άνοιξε το σκορ, ενώ κόντρα στην ροή του αγώνα ο Απόλλωνας ισοφάρισε με κεφαλιά του Σκέμπρι στο 59΄. Η απάντηση της Αταλάντα ήταν άμεση αφού μέσα σε δυο λεπτά στο 64΄ και το 66΄ με Πετάγια και Φρόλε έκαναν το 3-1 και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Α΄ Ημίχρονο

Αρκετά δυνατά μπήκε η Αταλάντα στον αγώνα, αφού θέλησε από την αρχή να επιβάλει τον ρυθμό της. Μόλις στο 5΄ οι Ιταλοί θα χάσουν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Ίλισιτς, όμως το σουτ του Σλοβένου θα περάσει έξω.

Στο 12΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν θα αστοχήσει. Ο Γκόμες βρήκε την άμυνα του Απόλλωνα απροετοίμαστη μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, βρήκε τον Ίλισιτς ο οποίος από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

Η Αταλάντα θα χάσει νέα ευκαιρία στο 18΄ με τον Πετάνια, όμως το σουτ του κοντράρει στο Πιτιάν.

Η πρώτη αξιόλογη φάση για την ομάδα μας θα έρθει στο 30΄. Η κεφαλιά όμως του Πιτιάν θα πάει έξω.

Ο επιθετικός μονόλογος των Ιταλών σταδιακά περιορίστηκε, όμως ο Απόλλωνας δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Μπερίσα.

Στο 38΄ η Αταλάντα έχασε νέα αρκετά καλή ευκαιρία με τον Πετάνια, ο οποίος σούταρε όμως η μπάλα πέρασε έξω. Τρία λεπτά αργότερα νέο σουτ από την Αταλάντα αυτή την φορά από τον Φρολέ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Βάλε.

Β΄ Ημίχρονο

Το ίδιο δυνατά όπως και στο πρώτο ημίχρονο μπήκε η Αταλάντα θέλοντας να βάλει ένα δεύτερο γκολ με το οποίο θα «κλείδωνε» το ματς. Μόλις στο 46΄ η Ιταλική ομάδα θα χάσει μοναδική ευκαιρία, το σουτ όμως του Γκόμες έδιωξε σε κόρνερ ο Βάλε. Στο 50΄ οι Ιταλοί θα χάσουν εκ νέου ευκαιρία με τον Ίλισιτς, όμως και πάλι ο Βάλε δήλωσε παρόντας. Στο 57΄ νέα ευκαιρία για την Αταλάντα με τον Πετάνια ο οποίος ξέφυγε, έκανε το σουτ όμως ο Βάλε έδιωξε σε κόρνερ.

Εκεί που η Αταλάντα έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη ο Απόλλωνας σε μια αντεπίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σκέμπρι στο 59΄. Ο Γιάκολις έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μαλτέζος με όμορφη κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μπερίσα.

Το 1-1 όμως δεν άντεξε για πολύ, αφού η απάντηση των Ιταλών ήταν άμεση. Στο 61΄ ο Μασιέλο με κεφαλιά από εξαιρετική θέση, έστειλε την μπάλα μόλις έξω, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Γκόμες θα σημαδέψει το δοκάρι. Στο 64΄ ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της Αταλάντα, ο Πετάγια δεν θα αστοχήσει. Μετά από κόρνερ ο επιθετικός της Αταλάντα έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-1. Δυο λεπτά αργότερα θα έρθει νέα ψυχρολουσία για τον Απόλλωνα αφού θα δεχθεί και νέο γκολ αυτή την φορά από τον Φρολέ ο οποίος μετά από ασίστ του Ίλισιτς με πλασέ νίκησε τον Βάλε.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι Ιταλοί έδωσαν χώρο στον Απόλλωνα και κατάφεραν εύκολα να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Αταλάντα: Μπερίσα, Κριστάντε (70' Ντε Ρουν), Μασιέλο, Παλομίνο, Φρούλερ, Καλντάρα, Γκόμες (80' Κούρτιτς), Πετάνια, Χάτεμπερ, Σπινατσόλα, Ίλιτσιτς (86' Κορνίλιους)

Aπόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Πιτσιάν, Ζάντερ, Σακέτι, Άλεφ, Άλαν (57' Άλεξ), Γιάκολις, Σκέμπρι (80' Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα (57' Ζελάγια)