Η Βαλένθια πρωταθλήτρια Ισπανίας πρώτη φορά στην ιστορία της

Σάββατο, 17/6/2017 - 09:53

Η Βαλένθια  κάνοντας επίδειξη δύναμης νίκησε το βράδυ της Παρασκευής (16/06) τη Ρεάλ Μαδρίτης με 87-76 και κατάκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το βαρύτιμο τρόπαιο της ACB (3-1 οι τελικοί).

Οι εξαιρετικές «νυχτερίδες» έδωσαν άλλη μία μεγάλη παράσταση κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς στον τέταρτο τελικό τη νίκησαν 87-76 και κάνοντας το 3-1 στη σειρά, πανηγύρισαν το πρώτο πρωτάθλημα Ισπανίας της ιστορίας τους!

Εξαιρετικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο για τη Βαλένθια, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το +17 (48-31). Μάλιστα, μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι «νυχτερίδες» διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά στους 20 πόντους (67-47), έχοντας φτάσει ακόμη και στο +22 νωρίτερα. Εκεί, η Ρεάλ άρχισε να αντιδρά, με αποτέλεσμα να το κλείσει με ένα σερί 9-0 (67-56).

Στην τέταρτη περίοδο, η «βασίλισσα» έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (75-69), αλλά η άστοχη επιμονή της από την περιφέρεια, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να συντηρούν την απόστασή τους και να φτάνουν στην ιστορική νίκη με το τελικό 87-76.

Πρώτος σκόρερ για τη νέα… βασίλισσα της Ισπανίας ήταν ο Σάστρε με 19 πόντους, με τον Τόμας να είχε 12, τον Ντιό 11 και Σάτο να προσθέτει άλλους 10. Από την ομάδα του Πάμπλο Λάσο… διασώθηκε ο Γιουλ με 23 πόντους, με τον Κάρολ να είχε 11 και τον Αγιόν 10.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 48-31, 67-56, 87-76

Οι Λεβαντίνοι του χρόνου θα παίξουν και στην Ευρωλίγκα.