Η δράση στην Ευρώπη: Όλα τα αποτελέσματα από τα μεγάλα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

Δευτέρα, 18/9/2017 - 09:38

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τους Κριστιάνο, Μπενζεμά, Μαρσέλο, Κρόος κόντρα στην Σοσιεδάδ, όμως απέδρασε με το 1-3 από το «Ανοέτα» και... ρέφαρε την γκέλα της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Λεβάντε.

Η «βασίλισσα» Ρεάλ, άνοιξε το σκορ στο 19' σε μια αντεπίθεση με τον Κασεμίρο να δίνει στον Σέρχιο Ράμος κι εκείνος με τη σειρά του να τροφοδοτεί τον νεαρό Μπόρχα Μαγιοράλ που ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «μερένχες». Ένα μόλις λεπτό πριν (18') η γηπεδούχος Σοσιεδάδ άγγιξε το γκολ με τον Γουίλιαν Χοσέ.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ αντιδράει γρήγορα. Ανεβάζει την πίεσή της και καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσα στο 28' με πολύ ωραία επίθεση από τα δεξιά και τον αριστερό μπακ Κέβιν να σουτάρει, γράφοντας το 1-1. Ευθύνη και του Νάβας , που έχασε την μπάλα κάτω από τα χέρια του!

Λίγα λεπτά αργότερα η αξιόμαχη Ρεάλ Σοσιεδάδ είχε και δοκάρι (στο 35'). Ο Κέβιν Ροντρίγκες με σκαστό σουτ βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοσταρικανού γκολκίπερ... και σαν να μην έφτανε αυτό, ο 23χρονος άσος των γηπεδούχων, γύρισε στην άμυνα γρήγορα δέχτηκε την... ποδιά από τον Μαγιοράλ και έβαλε και το αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το 1-2 για τους Μαδριλένους.

Στο 61' η Ρεάλ έκανε το 1-3, με τρομερή κούρσα από τον Γκάρεθ Μπέιλ και απίστευτη λόμπα στο τελείωμα. Σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ ήξερε πως κρατούσε για τα καλά την τύχη στα χέρια της και δεν άφησε την Σοσιεδάδ να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς.

Έτσι, η Βασίλισσα ανέβηκε στην 4η θέση με 8 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την 1η Μπαρσελόνα.

Διαβάστε εδώ για το ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ Τσέλσι και Άρσεναλ.