Η Ελλάδα νίκησε με ανατροπή και... πάει μπαράζ

Σάββατο, 7/10/2017 - 23:37

Η Ελλάδα πήρε αυτό που ήθελε και με ανατροπή! Η «γαλανόλευκη» επικράτησε με 1-2 της Κύπρου και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στα μπαράζ για μια θέση στο παγκόσμιο κύπελλο της Ρωσίας. Το σκορ άνοιξε για την Κύπρο ο Πιέρος Σωτηρίου με την Ελλάδα μέσα σε δυο λεπτά να ανατρέπει τα εις βάρος της δεδομένα με τους Μήτρογλου και Τζιώλη.

Α΄ Ημίχρονο:

Αργό το τέμπο στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη φάση θα έρθει στο 8΄ για την Εθνική Ελλάδος με τον Μανωλά του οποίου η κεφαλιά πήγε πάνω από τα δοκάρια του Παναγή.

Δέκα λεπτά αργότερα η Κύπρος θα ευτυχήσει να προηγηθεί με πλασέ του Σωτηρίου. Ο Κάστανος ξέφυγε πανέμορφα στον χώρο του κέντρου και με μια πανέμορφη μπαλιά έβγαλε τον Σωτηρίου φάτσα με τον Καρνέζη. Ο Σωτηρίου με διπλή προσπάθεια νίκησε τον τερματοφύλακα της Ελλάδας για το 1-0.

Η αντίδραση της «γαλανόλευκης» ήρθε άμεσα. Ο Λαϊφης έκανε το λάθος ο Μάνταλος έδωσε στον Μήτρογλου ο οποίος ξέφυγε εκπληκτικά από τον Αντωνιάδη και με πανέμορφο πλασέ ισοφάρισε τον αγώνα. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή… Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζιώλης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Τα επόμενα λεπτά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση στον αγώνα.

Β΄ Ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Ελλάδα. Μόλις στο 48΄ ο Τοροσίδης ανενόχλητος θα στείλει την μπάλα έξω μετά από κεφαλιά σε κόρνερ του Φορτούνη. Τρία λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου θα σουτάρει όμως ο Παναγή θα διώξει με τα πόδια. Στο 54΄ νέα ευκαιρία για την Ελλάδα και πάλι με τον Μήτρογλου, η μπάλα όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παναγή. Ο επιθετικός μονόλογος της Ελλάδας συνεχίστηκε, αυτή την φορά ο Μάνταλςο θα σουτάρει όμως η μπάλα θα πάει στο δοκάρι και θα πάει φύγει μακριά.

Σταδιακά η Κύπρος ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Καρνέζη, όμως η πρώτη της ευκαιρία θα έρθει στο 79΄ με τον Κυριάκου, ο οποίο έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Καρνέζη να διώχνει με τα χέρια. Στο 92΄ η Ελλάδα θα χάσει ευκαιρία με τον Μάνταλο, ο οποίος σούταρε όμως ο Παναγή έδιωξε με γροθιές.

Κύπρος: Παναγή, Δημητρίου, Κατελάρης, Αντωνιάδης, (60΄ Νεκτάριος) Λαϊφης, Μαρκάσα (85΄ Μυτίδης) Λαμπάν, Αρτυματάς, Κάστανος (77΄ Οικονομίδης) Κυριάκου, Σωτηρίου

Ελλάδα: Καρνέζης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης (69΄ Ρετσος) Τζαβέλλας, Ζέκα, Τζιόλης, Φορτούνης (76΄ Δώνης) Σταφυλίδης, Μάνταλος, Μήτρογλου (88΄ Σάμαρης)