Η Γιούβε άγγιξε το θαύμα, ο ρεφ της το κατέστρεψε...

Τετάρτη, 11/4/2018 - 23:52

Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που έδωσε στις καθυστερήσεις στην Ρεάλ Μαδρίτης ο διαιτητής Μάικλ Όλιβερ κατέστρεψε ένα από τα πιο ιστορικά παιχνίδια στην ιστορία του Champions League…

Όχι, δεν άξιζε έτσι να φύγει ο Τζίτζι Μπουφόν από αυτή τη διοργάνωση. Όχι, δεν του έπρεπε να φύγει με κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις, από ένα τέτοιο σφύριγμα. Είναι αμαρτία για το ίδιο το ποδόσφαιρο να μην μάθουμε ποτέ τι θα γινόταν αν…

Αν ο Μάικλ Όλιβερ αντιδρούσε ως ένας τυπικός Άγγλος διαιτητής που αφήνει τις επαφές και δεν ψαρώνει από εύκολα πεσίματα εντός περιοχής. Η Γιουβέντους ήταν καθ’ οδόν προς το μεγαλύτερο παραμύθι στην ιστορία του Champions League.

Μπορεί να έπαιρνε την πρόκριση, μπορεί και όχι, δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι πως στην ιστορία δεν θα μείνει αυτό το 0-3 μέχρι το 89ο λεπτό, αλλά η φάση του τελευταίου λεπτού. Αυτή που ο Λούκας Βάθκεθ πέφτει υπερβολικά εύκολα από την προβολή του Μπενάτια και ο Άγγλος διαιτητής δειχνει την λευκή βούλα.

Μία φάση που θα μνημονεύεται για πάντα. Ο τρελαμένος Μπουφόν αποβλήθηκε για κάτι… «γαλλικά», ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν χαρίστηκε από την λευκή βούλα και το τελικό 1-3 έστειλε τη «βασίλισσα» στα ημιτελικά με τον πιο ανατρεπτικό τρόπο όλων των εποχών.

Η Γιουβέντους έκανε το ιδανικό ξεκίνημα καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στα 90 δευτερόλεπτα. Ο Κόστα έκλεψε στο κέντρο και άνοιξε όμορφα δεξιά στον Κεντίρα, εκείνος σέντραρε και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1. Μάλιστα σχεδόν με τη σέντρα, ο Ιγκουαΐν βρέθηκε δεξιά στην περιοχή κι έκανε τι σουτ αλλά η μπάλα  κόντραρε σε αμυντικό της Ρεάλ και στο 7’ ο Ντάγκλας Κόστα έκανε νέα μεγάλη ενέργεια από δεξιά και γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, ο Νάβας απομάκρυνε ασταθώς και ο Ιγκουαΐν έβαλε την προβολή αλλά ο Κοσταρικανός κίπερ του είπε όχι με νέα επέμβαση.

Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και στο 10’ οι Ρονάλντο, Μόντριτς και Μπέιλ έκρυψαν την μπάλα, ο Ουαλός πλάσαρε από κοντά και ο Μπουφόν του είπε όχι και στη συνέχεια ο Μπέιλ προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 12’ ο Ρονάλντο έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ, ο Μπουφόν απομάκρυνε ασταθώς και στη συνέχεια ο Ίσκο σκόραρε αλλά βρισκόταν ελαφρώς εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε ενώ στο 14’ Μάντζουκιτς έκανε από δεξιά το γύρισμα αλλά ο Καρβαχάλ έσωσε προ του Ιγκουαΐν. Από το κόρνερ, ο  Μάντζουκιτς έβαλε εξ επαφής την προβολή αλλά ο Νάβας μπλόκαρε  και στο 30’ μετά από διώξιμο της άμυνας της Γιουβέντους ο Μαρσέλο από αριστερά έπιασε διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 32’ ο Κρόος πλάσαρε από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά ο Πιάνιτς έσωσε με προβολή και  στο επόμενο λεπτό ο Ίσκο πάτησε περιοχή από αριστερά και σούταρε με το δεξί αλλά αστόχησε. Στο 34’ ο Ίσκο βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπουφόν, αλλά ο Ιταλός κίπερ τον νίκησε κι έσωσε τη Γιουβέντους και στο 37’ ο Λιχτστάινερ σέντραρε από δεξιά και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-2.

Στο 49ο λεπτό ο Ντάγκλας Κόστα έκανε νέα όμορφη προσπάθεια και σουτ που έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 58’ ο Ρονάλντο δοκίμασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Μπουφόν έπεσε και μάζεψε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ιγκουαΐν γύρισε από το ημικύκλιο της περιοχής κι έκανε το σουτ αλλά ο Νάβας  έπεσε και έδιωξε δύσκολα και στο 78’ ο Ίσκο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Μπουφόν πραγματοποίησε μια απίθανη απόκρουση στη γωνία του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Βαράν γύρισε όμορφα μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε άστοχα ενώ στο 80’ ο Κιελίνι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.

Και στο 90+3’ ο Όλιβερ είδε πέναλτι σε πέσιμο του Βάσκεθ στην περιοχή μετά από μονομαχία με τον Μπενατιά και απέβαλλε και τον Μπουφόν για διαμαρτυρία. Ο Ρονάλντο εκτέλεσε άψογα από τα 11 μέτρα κι έκανε το 1-3 στέλνοντας τη Ρεάλ στα ημιτελικά.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Βαγιέχο, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς (75’ Κόβασιτς), Κασεμίρο (46’ Λούκας Βάσκεθ), Ίσο, Μπέιλ (46’ Ασένσιο), Ρονάλντο

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντε Σίλιο (17’ Λιχτστάινερ), Κιελίνι, Σάντρο, Μπενατιά, Πιάνιτς, Ματουϊντί, Κεντίρα, Ντάγκλας Κόστα, Ιγκουαΐν (90+6’ Σέζνι_, Μάντζουκιτς