Η Λίβερπουλ έβαλε τέλος στο αήττητο της Σίτι

Κυριακή, 14/1/2018 - 20:16

H Λίβερπουλ έβαλε τέλος με εντυπωσιακό τρόπο στο αήττητο της Μάντσεστερ Σίτι στη φετινή Premier League (παρά το άγχος των τελευταίων λεπτών), καθώς νίκησε 4-3 τους "πολίτες" στο "Anfield".

Στις πρώτες 22 αγωνιστικές η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε 20 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ συνολικά ήταν για 30 σερί ματς πρωταθλήματος αήττητη, από τις 5 Απριλίου 2017, όταν είχε χάσει στο Λονδίνο απ' την Τσέλσι (2-1).

Με εξαιρετικό σουτ έξω απ' την περιοχή άνοιξε το σκορ στο 9' ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν, ο οποίος έφτασε τα 3 γκολ στο πρωτάθλημα, επίδοση που δεν είχε πετύχει σε καμία απ' τις 6 χρονιές του στην Άρσεναλ.

Στο 40' ο Λερουά Σανέ ισοφάρισε με τρομερό σουτ στην κλειστή γωνία του Κάριους, αλλά οι "κόκκινοι" προηγήθηκαν ξανά στο 59' με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να κάνει το 2-1 με τρομερό "ψηλοκρεμαστό" πλασέ, από ασίστ του Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σαντιό Μανέ "εκτέλεσε" τον Έντερσον Μοράες για το 3-1 (60') και στο 68' ο Μοχάμεντ Σαλάχ με μακρινό σουτ τιμώρησε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα για την έξοδό του και έκανε το 4-1, με το 18ο φετινό γκολ του.

Κι όμως στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να γίνει το θαύμα! Στο 84' ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε το 2ο γκολ των "πολιτών" και στο 91' ο Ιλκάι Γκιουντογάν μείωσε για το τελικό 4-3, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.