Μουντιάλ: 7+1 αποφάσεις με τη βοήθεια ή...χωρίς τη βοήθεια του VAR (ΦΩΤΟΣ)

Παρασκευή, 22/6/2018 - 14:37

Η τεχνολογία έχει μπει για τα καλά στη ποδοσφαιρική μας ζωή. Η χρήση του VAR στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας έχει αλλάξει κατά πολύ τα όσα γνωρίζαμε για το ποδόσφαιρο μέχρι σήμερα.  Τα θετικά με τη χρήση της τεχνολογίας του VAR στο ποδόσφαιρο είναι πολλά αλλά είναι και πολλοί που εναντιώνονται σε αυτή την εξέλιξη καθώς θεωρούν πως αλλάζει η «φύση» του αθλήματος και χάνεται ο ρομαντισμός. To ΑlphaNewsLive ανέτρεξε στις μέχρι στιγμής ανατροπές των αποφάσεων διαιτητών στη διάρκεια του Μουντιάλ της Ρωσίας.

1. Ισπανία-Πορτογαλία: Το VAR είπε "ΝΑΙ" στο γκολ του Κόστα

Η αρχή έγινε στην δεύτερη μέρα της διοργάνωσης στον αγώνα της Ισπανίας με την Πορτογαλία. Στο 24ο λεπτό ο Ντιέγκο Κόστα ισοφάρισε 1-1 για τους Ισπανούς με τους Πορτογάλους να «φωνάζουν» για φάουλ του Ισπανού επιθετικού πάνω στον Πέπε κατά τη διεκδίκηση της μπάλας. Το VAR εξέτασε την «νομιμότητα» της προσπάθειας του Κόστα και καταλόγισε κανονικά το γκολ για την Ισπανία.

2. Γαλλία-Αυστραλία: Λάθος ακόμα και όταν είδε το VAR

Στην τρίτη μέρα του Μουντιάλ η Γαλλία αντιμετώπισε την Αυστραλία με τον Αντουάν Γκριεζμάν  στο 56ο λεπτό να ανατρέπετε στην περιοχή από τον αμυντικό της Αυστραλίας  Ρίνστον. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί κανονικά η αναμέτρηση αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταμάτησε το παιχνίδι για να συμβουλευτεί την τηλεόραση του VAR. Μετά από τις επαναλήψεις που είδε ο διαιτητής αποφάσισε να δείξει το σημείο του πέναλτι για την Γαλλία. Μια απόφαση που ήταν σαφώς λανθασμένη καθώς ο αμυντικός των Αυστραλών παίζει καθαρά με την μπάλα πριν από την επαφή με τον Γάλλο επιθετικό.

3. Ν. Κορέα-Σουηδία: Πέναλτι με τη βοήθεια του VAR

Συνέχεια με το VAR στο παιχνίδι της Νότιας Κορέας με την Σουηδία. Το παιχνίδι σταμάτησε μετά το σκληρό παιχνίδι του Κιμ Μιν Γιο πάνω στον Κλάενσον . Ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε σωστά το πέναλτι μετά την βοήθεια του VAR.

4. Αγγλία-Τυνησία: Όταν ο διαιτητής αγνόησε το VAR

Στην πρεμιέρα της Αγγλίας στο Μουντιάλ με την Τυνησία αν και οι Άγγλοι πήραν την νίκη στις καθυστερήσεις με το γκολ του Κέιν, διαμαρτύρονται δικαίως για δύο περιπτώσεις που ζήτησαν πέναλτι με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην κάνει χρήση του VAR.

5. Αίγυπτος-Ρωσία:To είδε εκτός περιοχής, το VAR όμως έδειξε πέναλτι

Η Ρωσία έκανε το δύο στα δύο απέναντι στην Αίγυπτο, όμως η Αίγυπτος κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού κέρδισε πέναλτι το οποίο ο διαιτητής είχε υποδείξει εκτός περιοχής αρχικά. Στη συνέχεια συμβουλεύτηκε τις «υπηρεσίες» του VAR και σωστά υπόδειξε το σημείο του πέναλτι για τους Αιγύπτιους καθώς η παράβαση ήταν εντός μεγάλης περιοχής.

6. Πορτογαλία-Μαρόκο:Ο διαιτητής αγνόησε το VAR και έκανε λάθος

Κατά τη διάρκεια του αγώνα της Πορτογαλίας με το Μαρόκο ο Ρονάλντο ζήτησε πέναλτι στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης  μετά από τάκλιν από αντίπαλο αμυντικό. Ο διαιτητής κακώς δεν είδε την επανάληψη από το VAR και δεν καταλόγισε το πέναλτι για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Το Ιράν βρήκε τον δρόμο της ισοφάρισης απέναντι στην Ισπανία με τον Εζαλοταχί αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του βοηθού διαιτητή και σωστή επιβεβαίωση από το VAR.

Ο Πόουλσεν της Δανίας υπέπεσε σε παράβαση με το χέρι στον αγώνα της Δανίας με την Αυστραλία. Ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως την εσχάτη των ποινών αλλά σιγουρεύτηκε για την απόφαση του με τη χρήση του VAR.