Η Νάπολι δεν πέταξε στα "σκουπίδια" το δώρο της Γιουβέντους

Δευτέρα, 19/3/2018 - 08:39

Η Νάπολι έστω και δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τζένοα στο Σαν Πάολο και να μειώσει την διαφορά της από την Γιουβέντους στο -2. «Χρυσός» σκόρερ για την Νάπολι ο Ραούλ Αλμπιόλ, ο οποίος συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με τη φανέλα της την προηγούμενη εβδομάδα. Ο έμπειρος Ισπανός διεθνής κεντρικός αμυντικός, με το πρώτο τέρμα του την φετινή σεζόν (ανάποδη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χοσέ Καγιεχόν στο 72ο λεπτό) της χάρισε μια «φτωχή» αλλά υπερπολύτιμη νίκη με 1-0, η οποία την φέρνει στους 73 βαθμούς έπειτα από 29 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα και στο -2 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, διατηρώντας τις ελπίδες της για το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 1989-1990.

Στον άλλο βραδινό αγώνα η Λάτσιο έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ αφού κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια της Πέμπτης στο Κίεβο, παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στην Μπολόνια (1-1). Η ομάδα του (βασικού) Βασίλη Τοροσίδη άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, με το κοντινό πλασέ Σιμόνε Βέρντι έπειτα από τρομερό μακρινό σουτ του Μπλερίμ Τζεμάιλι στο δοκάρι του Θωμά Στρακόσα, για να ισοφαρίσει 13 λεπτά αργότερα ο... εσχάτως γκολτζής Βραζιλιάνος διεθνής ανασταλτικός μέσος των Ρωμαίων, Λούκας Λέιβα, ο οποίος μάλιστα έχασε και ευκαιρίες για το 2-1 στην επανάληψη.