Η Ρεάλ Μαδρίτης και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης

Σάββατο, 26/5/2018 - 23:38

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και 13η φορά στην ιστορία της Πρωταθλήτρια Ευρώπης. Με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο οι «Μερένχες» επικράτησαν με 3-1 της Λίβερπουλ. Τα γκολ για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πέτυχαν οι Μπενζεμά και Μπέιν (2), ενώ για την Λίβερπουλ ισοφάρισε προσωρινά ο Μανέ.

Τραγική φυσιογνωμία ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ Κάριους ο οποίος με δυο τραγικά λάθη στο πρώτο και στο τρίτο γκολ ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του.

Ο αγώνας:

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τη Λίβερπουλ να πιέζει ψηλά και να είναι εκείνη που πατούσε καλύτερα. Στο 7’ ο Βαράν πρόλαβε την κάθετη προ του Μανέ... Σωτήριο τάκλιν ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Φιρμίνο άφησε με το στήθος για τον Άρνολντ αλλά ο Νάβας βγήκε και πρόλαβε. Στο 14’ τα πλασέ τον Σαλάχ και Μανέ κόντραραν σε σώματα αμυντικών της Ρεάλ ενώ στο επόμενο λεπτό ήρθε η πρώτη αξιόλογη φάση για τη βασίλισσα». Ο Καρβαχάλ άνοιξε γρήγορα δεξιά στον Κριστιάνο, εκείνος συνέκλινε προς τα μέσα και σούταρε αλλά αστόχησε αλλά στο 24’ η Λίβερπουλ απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Μίλνερ έκανε από αριστερά το γύρισμα και ο Φιρμίνο έκανε το γύρισμα στα σώματα. Η μπάλα στρώθηκε δεξιά στον Άρνολντ που έπιασε συρτό διαγώνιο σουτ και ο Νάβας είπε όχι εντυπωσιακά παρότι είχε κακό οπτικό πεδίο. Και στο 26’ ήρθε η φάση που σημάδεψε το ματς. Ο Ράμος και ο Σαλάχ έπεσαν μαζί σε μια διεκδίκηση και ο Αιγύπτιος χτύπησε τον όμως και αποχώρησε από ματς 4 λεπτά μετά, σφαδάζοντας από τους πόνους, ενώ στο 36’ ήρθε το πλήγμα και για τη Ρεάλ, με τον Καρβαχάλ να αποχωρεί μέσα σε κλάματα.

Ο ρυθμό έπεσε μετά από όλα αυτά αλλά στο 43’ η Ρεάλ άγγιξε το γκολ. Μετά από σέντρα του Ίσκο ο Ρονάλντο πήρε την  κεφαλιά και ο Κάριους πραγματοποίησε μυθική επέμβαση ενώ στην επαναφορά ο Μπενζεμά σκόραρε από θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Μάλιστα στο 45’, ο Μπενζεμά σέντραρε από αριστερά και ο Νάτσο έπιασε το πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 45+3’ ο Μπενζεμά βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 48’ άγγιξαν το γκολ. Μετά από κόντρες ο Ίσκο πλάσαρε κι ενώ ο Κάριους είχε κάνει την έξοδο και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Και στο 51’ ήρθε το γκολ για τη Ρεάλ μετά  από αδιανόητη γκάφα του Κάριους. Ο Γερμανός πήγε να δώσει την μπάλα με το χέρι, έδιωξε πάνω στον Μπενζεμά που έβαλε την κόντρα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ωστόσο η Λίβερπουλ απάντησε γρήγορα, καθώς το 55’, μετά από κόρνερ ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά και ο Μανέ εξ επαφής με προβολή έκανε το 1-1.

Ο ρυθμός ανέβηκε πολύ και στο 60’ ο Νάτσο έκανε από δεξιά τη σέντρα και ο Ίσκο από κοντά έκανε όμορφο γύρισμα αλλά ο Κάριους έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στο 61’ ο Ζιντάν έριξε στο ματς τον Μπέιλ και τρία  λεπτά μετά, ο Ουαλός πέτυχε μυθικό γκολ. Ο Μαρσέλο σέντραρε από αριστερά και ο Μπέιλ με απίστευτο ψαλιδάκι έκανε το 2-1.

Στο 69ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά ο Ράμος πρόλαβε τον Μανέ σωτήρια και στο 70’ ο Μανέ άλλαξε όμορφα με τον Άρνολντ κι έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του  Νάβας.

Στο 73’ ο Φιρμίνο έκανε από δεξιά το σουτ αλλά ο Νάβας μάζεψε και στην κόντρα ο Κριστιάνο έφυγε φάτσα με τον Κάριους αλλά ο Ρόμπερτσον τον πρόλαβε με ηρωικό τάκλιν.

Στο 81’ ο Μπέιλ έβγαλε από δεξιά μυθική σέντρα με το εξωτερικό, ο Μπενζεμά με τη μία έκανε το σουτ και ο Κάριους έδιωξε δύσκολα και στο 83 ήρθε το 3-1 μετά από νέα λάθος του Κάριους. Ο Μπέιλ δοκίμασε από μακριά ένα σουτ και ο Κάριους έχασε την μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα του για το 3-1.

Στις καθυστερήσεις υπήρξε και είσοδος οπαδού στον αγωνιστικό χώρο και ε τη λήξη ο Κάριους ξέσπασε σε λυγμούς με τους παίκτες της Ρεάλ να τρέχουν να τον παρηγορήσουν.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ (36’ Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (61’ Μπέιλ), Μπενζεμά (89’ Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μίλνερ (83’ Τσαν), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (30’ Λαλάνα), Φιρμίνο