Η Ρόμα έβαλε τρία, η Μπαρσελόνα κέρδισε 4-1

Τετάρτη, 4/4/2018 - 23:38

Άλμα πρόκρισης για την Μπαρσελόνα, που κέρδισε με 4-1 τη Ρόμα, η οποία πέτυχε δύο αυτογκόλ.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Περότι έβγαλε όμορφη σέντρα αλλά ο Κολάροβ δεν  βρήκε σωστά την μπάλα ενώ στο 7’ ο Σουάρες βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 11’ ο Μέσι έπεσε όμορφο σουτ αλά ο Άλισον του είπε όχι και στο 18’ η άμυνα της Ρόμα έκανε κακή εκτίμηση, ο Ράκιτιτς έπιασε το σουτ αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Άλισον. Στο 28’ ο Σουάρες έκανε το σουτ αλλά ο Άλισον έδιωξε δύσκολα αλλά στο 38’, ο Ινιέστα  προσπάθησε να βρει τον Μέσι αλλά ο Ντε Ρόσι έβαλε την προβολή και πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0.

Με το καλημέρα στην επανάληψη η Ρόμα άγγιξε το γκολ καθώς στο 46’ η κεφαλιά του Περότι έξυσε το δοκάρι του Τερ Στέγκεν, ενώ στο 47’, ο Άλμπα έκανε το σουτ και ο Άλισον απέκρουσε τραγικά αλλά στη συνέχεια  Σουάρες δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 53’, ο Μέσι βγήκε απέναντι στον Άλισον αλλά έκανε κακό πλασέ και ο Βραζιλιάνος τον νίκησε και στο 56’ οι . Μέσι και Ράκιτιτς άλλαξαν στα δεξιά, ο Κροάτης σέντραρε και ο Μανωλάς προσπαθώντας να διώξει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στη συνέχεια εκείνη βρήκε στο γόνατό του και κατέληξε στα δίχτυα του Άλισον για το 2-0. Και πριν προλάβει να συνέλθει η Ρόμα, στο 59’ ο Μέσι έβγαλε φοβερά για τον Σουάρες, εκείνος πλάσαρε και ο Άλισον έδιωξε εντυπωσιακά αλλά ο Πικέ από κοντά πλάσαρε για το 3-0. Στο 67’ το σουτ του Μέσι πέρασε λίγο έξω ενώ στο 75’ το σουτ του Στρούτμαν σταμάτησε σε σώματα. Στο 78’ ο Τερ Στέγκεν έκανε αρχικά λάθος αλλά στη συνέχεια πρόλαβε και  σηκώθηκε για να πει όχι σε σουτ του Πικέ και στο ίδιο λεπτό έδιωξε εντυπωσιακά και το σουτ του Ντεφρέλ. Και στο 80’, ο Περότι έβγαλε κάθετα, ο Ελ Σααραουί δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και ο Ντζέκο από το πέναλτι με πλασέ έκανε το 3-1. Όμως στο 87’ ο Ντένις Σουάρεθ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γκοναλόν έχασε το κοντρόλ και ο Σουάρες από κοντά σούταρε για το 4-1. Στο 90ο λεπτό το φάουλ του Κολάροβ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια των Καταλανών.

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑΤερ Στέγκεν, ΣέρχιΡομπέρτο (83’ Αντρέ Γκόμες), Πικέ, Άλμπα, Ουμτιτί, Σεμέδο, Μπούσκετς (66’ Παουλίνιο), Ράκιτιτς, Ινιέστα (85’  Ντένις Σουάρεθ), Μέσι, Σουάρες

ΡΟΜΑΆλισον, Μανωλάς, Πέρες, Φλορέντζι (72’ ΕλΣααραουί), Φάτσιο, ΝτεΡόσι (7’ Ντεφρέλ), Στρούτμαν, Κολάροβ, Πελεγκρίνι (60’ Γκοναλόν), Περότι, Ντζέκο