Έβαλε ... πέμπτη, πάτησε γκάζι και ... εξαφανίστηκε στην επανάληψη η Δόξα(VIDEO)

Σάββατο, 21/10/2017 - 19:51

O Nίλς Ζάτλ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο ''Αμμόχωστος''. Ο Αυστριακός ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα υπέρ της Δόξας, με χατ τρικ, που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δυο ομάδες και κυρίως η Αλκή είχαν όρεξη για να φτιάξουν φάσεις αλλά δεν τα κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Γκρέμσλ και του Πάρντο.

Νωρίς νωρίς στην επανάληψη η ομάδα της Κατωκοπιάς πήρε προβάδισμα. Από την εκτέλεση κόρνερ στο 48' την κακή αμυντική αντίδραση του Ιτούα εκμεταλλεύτηκε ο Ζατλ που έκανε το 0-1.

Από κόρνερ ξεκίνησε και το δεύτερο γκολ, που ήρθε στο 51' για τους φιλοξενούμενους. Η μπάλα πήγε δεξιά, βγήκε η σέντρα ο Μούχταρης με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και ο Ζάτλ που καιροφυλακτούσε, πέτυχε το 0-2.

Στο 71' ο Ντουβεντρού, από άκρως ευνοική θέση και αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά στην σέντρα του Μπιλάλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Το γκολ ήρθε πάλι όμως για τους φιλοξενούμενους, που με ωραίο σουτ του Γκόμες στο 84' έφτασαν στο 3-0. Ο Ζάτλ είχε μεγάλα κέφια ολοκληρώνοντας το χατ τρικ στο 88', όταν και έγραψε το 0-4, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το τέλος έκρυβε και άλλο γκολ για την προσφυγική ομάδα... Ο Σαντίκ έγραψε το επιμύθιο και διαμόρφωσε το τελικό 0-5 !

Η Δόξα πήρε την τέταρτη φετινή της νίκη, έφτασε τους 13 βαθμούς και φιγουράρει στα ψηλά στην κατάταξη του πρωταθλήματος Cyta. H ομάδα της Ορόκλινης έμεινε στους 9 πόντους.