Έβγαλε μόνος του τα «μάτια» του και αποκλείστηκε (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 17/7/2018 - 21:59

Εκτός Τσάμπιονς Λιγκ ο ΑΠΟΕΛ από το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές μας παρότι επικράτησαν με 1-0 με γκολ του Ποτέ στο 20΄ τελικώς πλήρωσαν την βαριά ήττα της Λιθουανίας (3-1) και αποκλείστηκαν από την συνέχεια. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν σωρεία ευκαιριών τελικά όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν ένα δεύτερο γκολ για να πάρουν την πρόκριση.

Πλέον ο ΑΠΟΕΛ θα αγωνιστεί στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ με την Φλόρα Ταλίν.

Δείτε εδώ το φιλμ του αγώνα και το γκολ

Α΄ ημίχρονο:

Όπως ήταν αναμενόμενο ο ΑΠΟΕΛ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκε με στόχο να επιβάλει το παιχνίδι του και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή φάση για την ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ θα έρθει μόλις στο 7΄ με τον  Ντελατόρε, ο οποίος μετά από μπαλιά του Τάμαρι από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Σταδιακά οι «γαλαζοκίτρινοι» με τους Εφραίμ, Τάμαρι και Ντελατόρε «αιχμές του δόρατος» ανέβασαν στροφές αυξάνοντας την πίεση μπροστά από την εστία της Σούντουβα. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει το ζητούμενο με τον Ποτέ στο 20΄. Ο Εφραίμ μετά από πολύ καλή προσπάθεια από τα αριστερά βρήκε τον Ποτέ μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός από τον Μπενίν έπιασε μια πολύ δύσκολη κεφαλιά και πέτυχε ένα πολύ δύσκολο γκολ.

Το γκολ έδωσε περισσότερη ώθηση στους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ οι οποίοι έψαξαν άμεσα το δεύτερο γκολ. Η σημαντικότερη στιγμή μετά το γκολ θα καταγραφεί στο 33΄ όταν ο πολύ καλός Ιωάννου θα βρει τον Ντελατόρε μέσα στην περιοχή του οποίου όμως η κεφαλιά θα περάσει λίγο έξω.

Ακολούθησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους τρεις ευκαιρίες με πρωταγωνιστή του Γιώργο Εφραίμ η οποίες είτε πήγαν έξω, είτε αποκρούστηκαν από τον τερματοφύλακα των Λιθουανών.

Β΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε φουριόζος στην επανάληψη αφού από τα πρώτα λεπτά έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη, αρχικά ο Ποτέ στο 49΄ έπιασε την κεφαλιά με τον Καρντούμ να αποκρούει. Ακολούθησε ένα λεπτό αργότερα νέα ευκαιρία με τον Ντελατόρε από κοντά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Το γήπεδο ήταν κυριολεκτικά κατηφορικό, στο 52΄ ο ΑΠΟΕΛ θα χάσει νέα πολύ καλή ευκαιρία, ο Τάμαρι έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Καρντούμ απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ποτέ έπιασε μια ωραία κεφαλιά, με την μπάλα όμως να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα των Λιθουανών.

Στο 55΄ θα χαθεί νέα ευκαιρία με τον Εφραίμ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα έχει δοκάρι και πάλι με τον Εφραίμ ο οποίος εξαπέλυσε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντελατόρε με σουτ εις διπλούν δεν καταφέρε να νικήσει τον Καρντούμ.

Ο τρελός ρυθμός σταδιακά έπεσε, παρόλα αυτά ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ.

Η πρώτη φάση για την Σούντουβα στο παιχνίδι θα καταγραφεί στο 74΄ με το σουτ του Κασπαραβίσιους να διώχνει σε κόρνερ ο Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ στα επόμενα λεπτά προσπαθούσε χωρίς όμως να μπορέσει να πετύχει ένα γκολ που θα του έδινε την πρόκριση.

ΑΠΟΕΛ: Bάτερμαν, Μιλάνοφ, Καρλάο, Ταβάρες, Ιωάννου (77'Νατέλ), Μοράις, Σόουζα, Εφραίμ (77' Αλωνεύτης), Τάμαρι (65'Σάλαϊ), Ντελατόρε, Ποτέ.

ΣΟΥΝΤΟΥΒΑ: Κάρντουμ, Λεϊμόνας, Σβρλούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (75'Βεζεβίτσιους), Βέρμπισκας, Τόμπσαγκιτς (54' Κασπαραβίτσιους), Γιανκάουσκας, Σισίλια.