Έβγαλε τα μάτια της στη Μόντσα η απροσάρμοστη Μίλαν

Κυριακή, 18/2/2024 - 23:50

Aυτοκτονική Μίλαν, ταπεινώθηκε στη Μόντσα! Η ομάδα του Πιόλι, πλήρωσε την επιπολαιότητα της και την ανοησία του Γιόβιτς που αποβλήθηκε στο 53' για χτύπημα σε αντίπαλο και παρότι ισοφάρισε με δέκα παίκτες το εις βάρος της 2-0, γονάτισε στις καθυστερήσεις με σκορ 4-2.

Αποκαρδιωτικοί οι «ροσονέρι» έμειναν στο -6 από την δεύτερη Γιουβέντους και έδωσαν το δικαίωμα στην Μόντσα να παλέψει μέχρι και την τελευταία στιγμή για την Ευρώπη.

Πέμπτη ήττα για τους Μιλανέζους στο φετινό πρωτάθλημα, που δεδομένα έχασαν και τις τελευταίες τους ελπίδες για πρωτάθλημα. Iστορικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο η οποία για πρώτη φορά στην ιστορία της πέτυχε τέσσερα τέρματα σε αναμέτρηση της Serie A.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μίλαν δεν εμφανίστηκε ποτέ στο πρώτο 45λεπτο δίνοντας την μπάλα στην Μόντσα η οποία στο 44' προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεσίνα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι λίγο πριν φύγει το ημίχρονο έφτασε και σε δεύτερο τέρμα με τον Μότα να νικά τον Μενιάν.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η αποστολή της Μίλαν έγινε δυσκολότερη αφού ο Γιόβιτς χτύπησε με τον αγκώνα τον Ίτσο και αποβλήθηκε

Παρόλα αυτά η Μίλαν έβγαλε αντίδραση και στο 64' μείωσε με τον Ζιρού σε 2-1. Ο Πιόλι ανέβασε την ομάδα του πιο ψηλά και δικαιώθηκε αφού στο 88' με ένα φανταστικό γκολ ο Πούλισικ ισοφάρισε σε 2-2.

Ωστόσο, ό,τι έχτισε η Μίλαν το γκρέμισε μετά από δύο λεπτά όταν ο Μποντό με φανταστικό πλασέ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τη Μόντσα, με τον πρώην «ροσονέρο», Λορέντσο Κολόμπο, να εκτελεί τον Μενιάν σε αντεπίθεση, για το τελικό 4-2.