Έγκλημα και τιμωρία για την Ομόνοια στο ΓΣΖ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 15/10/2017 - 20:01

Τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη για την Ομόνοια, που είχε μοιραίο παίκτη τον Ντάρμπισαιρ και ''δήμιο'' τον Εμεργκάρα. Στους οκτώ βαθμούς ''καθηλωμένοι'' οι πράσινοι, απογοήτευσαν και έφυγαν ηττημένοι με 2-1 από τον Ερμή στο ΓΣΖ.

Ο αγώνας:

Μετά από 10 λεπτά αναγνωριστικού παιχνιδιού και από τις δυο ομάδες, στην πρώτη αξιόλογη φάση μπροστά από τα δυο καρέ στο 14', ο Ερμής ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Σέντρα του Πατσέκο από τα δεξιά, έξοδος του Παναγή που δεν έδιωξε όπως θα έπρεπε την μπάλα,η οποία έφτασε στον Εμεργκάρα που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα της Ομόνοιας, πετυχαίνοντας το τρίτο φετινό του γκολ.

Ο Κωνσταντίνος Παναγή τραυματίστηκε στον ώμο στην συγκεκριμένη φάση και αναγκάστηκε μετά από λίγο να αποχωρήσει, δίνοντας την θέση του στον Πητ Φελτχούιζεν. Διπλό το κακό για τους πράσινους...

Το τριφύλλι έγινε επικίνδυνο στο 24'. Σέντρα του Μαργκάσα, εντυπωσιακό άλμα και κεφαλιά από τον Κανού, την οποία εξουδετέρωσε ο Αραμπατζής, ο οποίος στάθηκε τυχερός αφού η μπάλα πήγε πάνω του.

Ο Κανού ήταν ο εκφραστής και της δεύτερης επιθετικής προσπάθειας της Ομόνοιας. Στο 35' από το γέμισμα μέσα στην περιοχή του Ερμή, ο Ντάρμπισαιρ έστρωσε με το στήθος στον Βραζιλιάνο, που σούταρε στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Στο 41' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τελικά την ισοφάριση. Η μπαλιά του Σοάρες βρήκε τον Γκονζάλες σε κανονική θέση μέσα στην άμυνα του Ερμή, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μαντούρο, που με διπλή προσπάθεια, πρώτα με το κεφάλι και μετά με πλασέ, έγραψε το 1-1.

Στο 43' η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πατσέκο βρήκε σε απόλυτη ετοιμότητα τον Φελτχούιζεν.

Κατά την αποχώρηση των παικτών προς τα αποδυτήρια απειλήθηκε επεισόδιο μεταξύ του Ντάρμπισαιρ και του Φρίμπονγκ, η ''φωτιά''όμως που πήγε να ανάψει έσβησε άμεσα με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ευκαιρία για την Ομόνοια. Στο 49', ο Γκονζάλες έπιασε δυνατό σουτ, το οποίο απέφερε ένα κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ερμής έκανε αισθητή την παρουσία του στο 57' με ένα μακρινό σουτ του Φρίμπονγκ και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Εμεργκάρα έφυγε από κανονική θέση, όμως ο Φελτχούιζεν νίκησε τον Αφρικανό στο τετ α τετ.

Στο 62' ο Ματ Ντάρμπισαιρ έχασε την ευκαιρία της χρονιάς ! Ο Άγγλος έφυγε μόνος του από το κέντρο, κέρδισε την κόντρα από τον Αραμπατζή που έκανε την έξοδο πολλά μέτρα εκτός του τέρματος του, προχώρησε από τα πλάγια και σε κενή εστία κατάφερε να αστοχήσει, καθώς άνοιξε το κοντρόλ και ανακόπηκε από τον Ιμερέγκοφ που επέστρεφε !

Έγκλημα και τιμωρία για τους πράσινους, καθώς στην επόμενη φάση, ο Εμεργκάρα μετά από εκτέλεση κόρνερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε το 2-1 για τους ''φτεροπόδαρους'', με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Στο 72' από το φάουλ σε πολύ καλή θέση του Τζαρσίνιο, κανείς παίκτης των πράσινων από εκείνους που είχαν πάρει θέση μέσα στα καρέ του Ερμή, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα. Στο 73' ακόμη μια καλή στιγμή με κεφαλιά ψαράκι του Ντάρμπισαιρ και τον Αραμπατζή να αποκρούει.

Οι γηπεδούχοι παραλίγο να πετύχουν και τρίτο γκολ όταν ο Ράντου στο 85' μέσα από την περιοχή σούταρε αμαρκάριστος, με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει κόρνερ.

Στα τελευταία οκτώ λεπτά ο Νίκος Παναγιώτου θωράκισε και άλλο τα μετόπισθεν, βάζοντας τον Νταμτσέφσκι στην θέση του Τσούκου και παίζοντας ουσιαστικά με 5 αμυντικούς. Έτσι η ομάδα της Αραδίππου ''κλείδωσε'' το δεύτερο τρίποντο της χρονιάς και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο.