Είχε Γιούστε και πήρε την πρόκριση ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 19/7/2018 - 22:20

Ο Απόλλωνας επικράτησε της Στούμπρας με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Γιούστε στο 6ο και 62ο λεπτό και έτσι κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 της πρώτης αναμέτρησης και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Απόλλωνας έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και πήρε δίκαια την πρόκριση ενώ παράλληλα άφησε και πολλές «υποσχέσεις» για το μέλλον. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν συγκεντρωμένη από τα πρώτα λεπτά και σε αυτό ίσως να βοήθησε το γρήγορο γκολ.

Α' Ημίχρονο

Αρκετά δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Απόλλωνα και μόλις στο 6ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Έκτορ Γιούστε με ωραία προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έτσι, νωρίς ο Απόλλωνας ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα και να ρίξουν το ρυθμό του αγώνα στο δικό τους «τέμπο» όμως οι «κυανόλευκοι» με ασφυκτική πίεση ανάγκαζαν τους ποδοσφαιριστές της Στούμπρας στα εύκολα λάθη.

Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας κέρδισε φάουλ λίγο μπροστά από τον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Ζοάο Πέδρο ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο ύψος του πέναλτι. Ο Εστεμπάν Σακέττι πήρε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Λιθουανικής ομάδας μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερο ο διαιτητής διάκοψε την αναμέτρηση για να πάρουν οι ποδοσφαιριστές τις απαραίτητες ανάσες λόγω των ψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στο νησί μας κατά τους θερινούς μήνες.

Με την συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου στο παιχνίδι ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει το προβάδισμα και να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν τον άχαρο ρόλο του παθητικού παιχνιδιού προσπαθώντας να κτυπήσουν στην κόντρα την Λεμεσιανή ομάδα.

Μεγάλη ευκαιρία που δεν έγινε γκολ εν τέλει για τον Απόλλωνα στο 34ο λεπτό όταν ο Παπουλλής βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Στούμπρας.

Πρώτη τελική για την Στούμπρας στο 36ο λεπτό όταν ο κεντρικός της αμυντικός Λόπες Αλμέιδα «πήρε» μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει αρκετά έξω από την εστία του Βάλε.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η μπάλα στρώθηκε στον Σακέττι ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Β' Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο 48ο λεπτό η Στούμπρας έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Αγκοστίνο Κα  ο οποίος έφυγε στην «κόντρα» αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπρούνο Βάλε.

Παρά την καλή ευκαιρία η εικόνα της Στούμπρας στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν μιας ομάδας κλεισμένης πίσω με μοναδικό στόχο να κρατήσει το σκορ της παράτασης. Από την άλλη ο Απόλλωνας βγήκε μπροστά και ανέβασε ταχύτητα για να βρει το δεύτερο γκολ της πρόκρισης.

Στο 55ο λεπτό ο Σκέμπρι έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Στούμπρας αναγκάστηκε εκ νέου σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 62ο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε στο 2-0 και πάλι με τον Έκτορ Γιούστε ο οποίος ξεχάστηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από τους αμυντικούς της Στούμπρας και δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή κεφαλιά να βρει τα δίκτυα.

Παρά το 2-0 ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού ψάχνοντας το 3-0 για να μπορέσει να «κλειδώσει» την πρόκριση.

Η Στούμπρας μετά το 2-0 άρχισε να συμβιβάζεται με τον αποκλεισμό και το παιχνίδι της Λιθουανικής ομάδας άρχισε να γίνεται πολύ «άναρχο» χωρίς πλάνο ουσιαστικά και μπαλιές στο πουθενά.

Στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σάσα Μάρκοβιτς έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Στούμπρας ο είπε «όχι» ενώ στη συνέχεια ο Μάρκοβιτς πήρε το «ριμπάουντ» όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε απελπιστικά έξω.

Στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σάσα Μάρκοβιτς σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζοάο Πέδρο.

Σ.Αυγουστή: «Είναι κρίμα για τις ομάδες της Λεμεσού να μην υπάρχει ένα γήπεδο στην πόλη»

Ο προπονητής του Απόλλωνα μίλησε στους εκπροσώπους του τύπου και δήλωσε ότι έπρεπε να γινόταν η ανατροπή από το 1-0. Έδωσε τα συγχαρητήρια του στους ποδοσφαιριστές του αλλά και στον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στο γήπεδο. Για τα δύο παιχνίδια με τη Στούμπρας τόνισε ότι πέρασε η καλύτερη ομάδα.

Για τον επόμενο αντίπαλο ο κ. Αυγουστή είπε ότι οι συνεργάτες του έκαναν το κατάλληλο σκάουτινγκ και ξέρουν τι να περιμένουν. Μαζί με τους ποδοσφαιριστές θα αναλύσουν το παιχνίδι του επόμενου αντιπάλου και θα προσπαθήσουν για το καλύτερο. Επίσης, στο επόμενο παιχνίδι θα έχει περισσότερες επιλογές με τις προσθήκες των μεταγραφών στους καταλόγους της ΟΥΕΦΑ.

Η ομάδα σύμφωνα με τον Σωφρόνη Αυγουστή θα είναι έτοιμη κομμάτι με κομμάτι ενώ σήμερα από το παιχνίδι έμεινε ευχαριστημένος με τον ρυθμό των ποδοσφαιριστών του γιατί «έψαξαν» και το τρίτο γκολ.

Το σημαντικό που μένει από αυτά τα παιχνίδια είναι μόνο η πρόκριση ενώ δεν παρέλειψε να σχολιάσει την έλλειψη γηπέδου στην Λεμεσό. Χαρακτηριστικά ο Αυγουστή είπε ότι θυμάται από το 2003 ότι υπήρχαν υποσχέσεις για χτίσιμο γηπέδου στην πόλη και ακόμη εν έτη 2018 δεν υπάρχει τίποτα.

Για τους Περέιρα και Σούμαχ δήλωσε ότι είναι σε καλό ρυθμό και ότι θα είναι στο επόμενο παιχνίδι με την ομάδα για να δώσουν τις απαραίτητες βοήθειες.

Τέλος, όσο αφορά τον προγραμματισμό τόνισε ότι θα γίνει κίνηση για απόκτηση ποδοσφαιριστή που θα μπορέσει να δώσει τις απαραίτητες βοήθειες στην ομάδα.