Είπε την μισή αλήθεια ο Δώνης…

Δευτέρα, 12/3/2018 - 11:19

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ Γιώργος Δώνης μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ (0-0) υποστήριξε πως φεύγει από τον αγώνα γεμάτος για να πάει σπίτι του. Πιο συγκεκριμένα ανέφερε: «Η ομάδα μου έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Στο μεγαλύτερο διάστημα βάλαμε τον αντίπαλο στο δικό του μισό. Προσπαθήσαμε με πάρα πολλούς τρόπους. Είχαμε και πολλές προϋποθέσεις και πολλές ευκαιρίες αλλά σε ένα τόσο καλό παιχνίδι δεν ήμασταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια και πάσα. Είναι από τα παιχνίδια που φεύγω πολύ γεμάτος να πάω στο σπίτι μου. Μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι αυτό που θέλουμε αλλά χάρηκα πάρα πολύ την ομάδα μου από την ενέργεια και την έντασή της μέσα στο γήπεδο. Δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν μας δικαιώνει αλλά με αυτή την προσπάθεια και απόδοση δεν έχουμε απολύτως τίποτα να φοβηθούμε».

Όμως ο Ελλαδίτης τεχνικός θεωρούμε πως στις δηλώσεις είπε την μισή αλήθεια. Μπορεί ο ΑΠΟΕΛ στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου να δημιούργησε σωρεία ευκαιριών μπροστά από την εστία του Πάμπλο, όμως για ένα ολόκληρο ημίχρονο και κάτι στην πραγματικότητα ήταν ακίνδυνος χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία της ΑΕΚ. Πιο συγκεκριμένα ο ΑΠΟΕΛ μέχρι και το 46΄ δεν είχε καταφέρει να μπει ουσιαστικά στην περιοχή των Λαρνακέων, αφού οποιαδήποτε απειλή ήταν από μακρινή απόσταση, η πρώτη ευκαιρία εντός περιοχής καταγράφηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σάλαϊ να μην καταφέρνει από κοντινή απόσταση να νικήσει τον Πάμπλο.

Οι πρωταθλητές «πέταξαν» ουσιαστικά ένα ημίχρονο και μετά… έτρεχαν, η ΑΕΚ έκλεισε αρκετά καλά τους χώρους, ενώ είχε και ένα πολύ καλό στον χθεσινό αγώνα Πάμπλο.