Έκανε το "λάθος" να προηγηθεί και το "πλήρωσε" με πεντάρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/2/2018 - 19:06

Μπορεί ο Απόλλωνας να βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ στο Ντιακιτέ στο 19΄, όμως στην συνέχεια ήταν καταιγιστικός με γκολ των Μάγλιτσα, Παπουλή, Γιούστε, Γιάκολις και Ζάντερ επικράτησε με 5-1 της Αλκής.

Αναλυτικά οι καλύτερες φάσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στον αγώνα χάνοντας αλλεπάλληλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά με τους Παπουλή, Άλεφ και Σαρδινέρο ενώ η Αλκή απείλησε στο 14΄ με τον Φραγκέσκου.

Στο 19' και κόντρα στην ροή του αγώνα, η Αλκή άνοιξε το σκορ με τον Ντιακιτέ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρούκα, ο Ντιακιτέ με κεφαλιά νίκησε τον Βάλε για το 0-1. Μάλιστα στο επόμενο δίλεπτό η Αλκή έχασε πολύ καλές ευκαιρίες με Μάτσι και Ρούκα ώστε να κάνει τα τέρματα της δυο.

Ο Απόλλωνας όπως ήταν αναμενόμενο άμεσα επέβαλε τον ρυθμό του και πίεσε ώστε να πετύχει άμεσα την ισοφάριση.

Παρόλα αυτά φτάσαμε μέχρι το 41΄ ώστε να καταφέρουν τελικά οι κυπελλούχοι να ισοφαρίσουν. Ο Παπουλής με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Σαρδινέρο, ο Ισπανός έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Μάγκλιτσα που από κοντά και σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Λίγα λεπτά χρειάστηκε ο Απόλλωνας στο δεύτερο μέρος για να καταφέρει να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Στο 52', μετά από κλέψιμο, ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Γιάκολις, ο Πάρντο έδιωξε προ του Μάγκλιτσα όμως η μπάλα έφτασε στον Παπουλή που από κοντά πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίκτυα της Αλκής για το 2-1.

Στο 65΄ ο Απόλλωνας έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Γιούστε, ο οποίος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 3-1

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έφτασε και σε τέταρτο γκολ με τον Γιάκολις μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια.

Όμως οι «γαλάζιοι» δεν έμειναν εκεί αφού πέτυχαν και πέμπτο γκολ με τον Ζάντερ στο 76΄. Ο Άλεξ βρήκε ωραία τον αριστερό μπακ του Απόλλωνα ο οποίος νίκησε τον Πάρντο και διαμόρφωσε το 5-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Σακέτι, Πέδρο, Ζάντερ, Γιούστε, Ρομπέρζ, Παπουλής (69'Άλεξ), Σαρδινέρο (74'Σκέμπρι), Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα (69'Ζελάγια).

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Χαρή, Μάτσι, Ανδρέου, Ιτούα, Μαλφλουρί (74'Χαραλάμπους), Ρούκα, Ντιακιτέ (64'Λοϊζίδης), Γκλομπάρ.