Έκανε το θαύμα η Σεβίλλη (Δείτε όλα τα αποτελέσματα)

Τετάρτη, 22/11/2017 - 00:43

Στο Σάντσες Πιθχουάν έγινε της... Πόλης, αλλά από την ανάποδη για την Λίβερπουλ! Με 0-3 πήγε στο ημίχρονο η ομάδα του Κλοπ, με τους Σεβιγιάνους να ισοφαρίζουν στο 93΄ σε 3-3!

Αυτό που έγινε στην Ανδαλουσία θύμισε τον τελικό της Κωνσταντινούπολης το 2005, αλλά φυσικά με διαφορετικό διακύβευμα και αυτή τη φορά... θύμα την Λίβερπουλ!

Οι «ρεντς» από το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου κρατούσαν μέχρι το φινάλε την πρώτη θέση και την πρόκριση στους «16», όμως ο Σεβίλλη με τρομερό πείσμα κατάφερε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει την τρομερή επιστροφή και να ισοφαρίσει σε 3-3!

Μόλις στο 2΄ ο Φιρμίνο άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή, μετά από κεφαλιά ασίστ του Βαϊνάλντουμ. Η Σεβίλλη τη στιγμή που έχανε μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάρισε, είδε στο 22΄ τον Μανέ να βάζει γκολ-καρμπόν με εκείνο του Φιρμίνο, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους Άγγλους.

H Σεβίλλη έδειχνε να καταρρέει μετά το δεύτερο γκολ και στο 30΄ ο Φιρμίνο έγραφε το 0-3! Ο Βραζιλιάνος άσος πήρε το... ριμπάουντ από την απόκρουση του Ρίκο και στο κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Κλοπ πήγε στα αποδυτήρια με το 0-3 και κανείς δεν περίμενε την συνέχεια. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 50΄ 1-3 με την κεφαλιά του Μπεν Γεντέρ και στο 59΄ ο επιθετικός της Σεβίλλης κέρδισε πέναλτι από τον Μορένο και αφού σκόραρε από την άσπρη βούλα, ο διαιτητής ζήτησε επανάληψη. Και η δεύτερη εκτέλεση ήταν εύστοχη και πλέον οι Ανδαλουσιανοί ήταν έτοιμοι για την ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως... ξύπνησα, έχασαν ευκαιρία για να αποφύγουν τον εφιάλτη, όμως ο Πιζάρο στο 93΄ έκανε το θαύμα! Μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε βρέθηκε στα πόδια του Αργεντινού άσου μέσα στην περιοχή και με σουτ μπροστά από πολλά σώματα ξεσήκωσε το Σάντσες Πιχθουάν με το 3-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον η Λίβερπουλ υποδέχεται την Σπαρτάκ στο Άνφιλντ και θέλει νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση και την 1η θέση, ενώ η Σεβίλλη φιλοξενείται από την αδιάφορη βαθμολογικά Μάριμπορ.