"Έλυσε τον γόρδιο δεσμό" και πάλι με τον αρχηγό της (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/12/2017 - 17:53

Η Ανόρθωση με γκολ του αρχηγού της Ζοάο Βίκτορ και του Άλβες στις καθυστερήσεις επικράτησε εκτός έδρας του «μαχητικού» Άρη με 0-2. Η «Κυρία» με την νίκη της επανήλθε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με ένα αγώνα όμως περισσότερο από την ΑΕΚ.

Α΄ Ημίχρονο:

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε για την Ανόρθωση μόλις στο 5 με τον Αμπντουλάγιεφ ο οποίος έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Νουρεντινόφσκι να διώχνει σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μπάλα χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία του Νουρεντινόφσκι αφού ο Άρης έκλεινε σωστά τους χώρους.

Στο 32’ μετά από γύρισμα στην περιοχή του Σισέ ο Βίκτορ προσπάθησε να κάνει με την μια το σουτ όμως ο Ευσταθίου έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Ανόρθωση πίεσε ακόμη περισσότερο χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Β΄ Ημίχρονο:

Η Ανόρθωση μπήκε πιο πιεστική στην επανάληψη. Ο Ρόνι Λέβι άλλαξε στον σχηματισμό σε 4-4-2. Η πρώτη ευκαιρία θα έρθει στο 53΄ με τον Καμαρά ο οποίος από κοντά δεν βρήκε στόχο.

Στο 65΄ ο Σισέ από πλάγια σούταρε με δύναμη όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 70΄ ήταν η σειρά του Εθνικού να βρει ευκαιρία με τον Γιούσεφ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Σίλντενφελντ και πέρασε έξω.

Η Ανόρθωση θα «κόψει τον γόρδιο δεσμό» στο 80΄. Μετά από σέντρα του Αμπντουλάγιεφ ο Ζοάο Βίκτορ με κεφαλιά από κοντά έκανε το 0-1 για την «Κυρία».

Η Ανόρθωση θα σφραγίσει την νίκη της στις καθυστερήσεις με τον Άλβες, ο οποιος με κοντινό πλασέ θα νικήσει τον Νουρεντινόφσκι.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης (66' Κυριάκου), Φράγκος, Μαραγκουδάκης, Ντοπάροφ, Πάγκαλος (68' Παναγή), Μαμμίδης, Νγκολόκ, Ράντου (63' Γιούσεφ)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Πράνιτς, Σιβού, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ (60' Καλό), Ράγιο, Αμπντουλάγιεφ, Σισέ, Καμαρά (60' Άλβες)