Εμπειρία και τύχη του έδωσαν ισχυρό προβάδισμα

Τετάρτη, 16/8/2017 - 12:03

Ο ΑΠΟΕΛ με δυο γρήγορα γκολ των Ντε Καμάργκο και Αλωνεύτη στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα με την Σλάβια Πράγας επικράτησε με 2-0 και πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Κύπρου ευτύχισαν από πολύ νωρίς να πάρουν σημαντικό προβάδισμα και στην συνέχεια παρότι δέχθηκαν πίεση η οποία μάλιστα σε κάποια σημεία του αγώνα ήταν έντονη κατάφεραν να κρατήσουν το πολύτιμο 2-0 το οποίο τους δίνει σαφές προβάδισμα.

Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές μας αρκετές φορές χρειάστηκαν τις «σωτήριες» επεμβάσεις του Βάτερμαν και όχι μόνον ώστε να κρατήσουν το μηδέν παθητικό, ενώ από τα αρνητικά ήταν τα αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου τα οποία παραδέχθηκε και ο ίδιος ο Γιώργος Δώνης στην συνέντευξη τύπου αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού.

Από τα αξιοσημείωτα του αγώνα η γκολαρά του Στάθη Αλωνεύτη και η πολύ καλή παρουσίασα του Εμπεσίλιο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου και έπαιξε ως επιτελικός μέσος. Ο Ολλανδός δείχνει ότι μπαίνει σιγά-σιγά στην ομάδα και κερδίζει τον Ελλαδίτη τεχνικό. Επιπλέον το δίδυμο Καρλάο-Ρουέδα για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι κρατάει το μηδέν στην άμυνα και δείχνει ότι θα αποτελέσει το βασικό αμυντικό δίδυμο του ΑΠΟΕΛ την φετινή χρονιά.

Επιπλέον ο Γιώργος Δώνης του οποίου σίγουρα δεν άρεσαν αρκετά πράγματα από το ψεσινό παιχνίδι, ειδικά στο δεύτεροημίχρονο προσπάθησε με κινήσεις από τον πάγκο να περιορίσει την επιθετικότητα των Τσέχων. Για να το καταφέρει αυτό «γέμισε» τον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετώντας τον Φαρίας δίπλα από τους Μοράις και Βινίσιους. Αυτό μπορεί να πει κανείς ότι του βγήκε, αφού από την ώρα που μπήκε ο Αργεντίνος (τελευταίο 20λεπτό) οι ποδοσφαιριστές της Σλάβια περιορίστηκαν μακριά από τα καρέ του Βάτερμαν.

Όπως και να έχει ο ΑΠΟΕΛ καλείται να τελειώσει ότι άρχισε στο ΓΣΠ στην Τσεχία. Το σύνθημα το έδωσε ο ίδιος ο Δώνης ο οποίος δήλωσε κατηγορηματικά πως η ομάδα του θα πάει στην Πράγα για να σκοράρει και αυτό είναι το σωστό. Οι πρωταθλητές μας δεν θα πρέπει να φοβηθούν το παιχνίδι, αλλά να μπουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ώστε να καθαρίσουν την πρόκριση. Σίγουρα η εμπειρία είναι με το μέρος της Κυπριακής ομάδας αρκεί ο ΑΠΟΕΛ με ασπίδα το 2-0 να δείξει την ανωτερότητά του.