Ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι η Αγγλία

Σάββατο, 7/7/2018 - 18:52

Η Αγγλία πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ επικρατώντας της Σουηδίας με 2-0 χάρη στα γκολ των Μαγκουάιαρ στο 30ο λεπτό και Άλι 58ο. Οι Άγγλοι περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στην επόμενη φάση από το παιχνίδι που θα διεξαχθεί στις 21:00 ανάμεσα στην Ρωσία και την Κροατία.

Α’ Ημίχρονο

Στα πρώτα 15 λεπτά στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διαθέσιμες να ρισκάρουν και ήταν κλεισμένες καλά πίσω χωρίς να δημιουργούν την παραμικρή προϋπόθεση για γκολ. Με την συμπλήρωση του μισάωρου στο παιχνίδι η Αγγλία κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ μετά την κεφαλιά του Μαγκουάιαρ στο 30ο λεπτό. Μέχρι εκείνη την στιγμή το παιχνίδι δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο μπροστά από τις δύο εστίες με την μπάλα να είναι κυρίως στο χώρο του κέντρου.

Β’ Ημίχρονο

Η Αγγλία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 58ο λεπτό έφτασε στο 2-0 μετά από σέντρα του Λίνγκαρντ και κεφαλιά του Άλι από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Η Σουηδία προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει το γκολ για να επιστρέψει στην αναμέτρηση αλλά μέχρι το 75ο λεπτό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άγγλο τερματοφύλακα ο οποίος ήταν εξαιρετικός. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Σουηδία ανέβηκε μπροστά και συνέχισε να ψάχνει το γκολ της μείωσης.