Έκαμψε την αντίσταση του Ερμή η ομάδα του Παραλιμνίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 22/9/2018 - 19:50

Ολοκληρώθηκε το πρώτο παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής του Παγκυπρίου πρωταθλήματος Cyta. Η Ένωση κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στη φετινή σεζόν καθώς επικράτησε του Ερμή με 2-0 στο «Τάσος Μάρκου».

Α’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα ήτανε πολύ χαμηλός με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 14ο λεπτό όταν ο Εσόμπε έκανε την σέντρα-σουτ από τα δεξιά με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία του Κλέιμαν.

Στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντεβέσα έπιασε το σουτ στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή της Ένωσης με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Παραλιμνίου.

Οι δύο ομάδες στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου έριξαν ακόμη περισσότερο την ταχύτητα του αγώνα σε μια προσπάθεια να μην δεχτούν γκολ λίγα λεπτά πριν πάνε στα αποδυτήρια.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους όταν ο Πίττας έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 48ο λεπτό νικώντας  τον Αραμπατζή για το 1-0.

Στο 54ο λεπτό ο Ζαράτε έκανε το σουτ με το αριστερό αναγκάζοντας τον Έλληνα τερματοφύλακα του Ερμή σε εντυπωσιακή απόκρουση στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ την τελευταία στιγμή.

Η Ένωση στο 57ο κέρδισε πέναλτι όταν ο Ολίβα ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή από τον Εμπαλό και ο κ. Τράττο έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε στο 58ο λεπτό ο Ράσμουσεν ο οποίος το εκτέλεσε με απόλυτη επιτυχία κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Επόμενη αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε και πάλι για τους γηπεδούχους στο 68ο λεπτό όταν ο Ζαράτε έκανε το σουτ όμως ο Αραμπατζής ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

Το παιχνίδι πάντως είχε ανοίξει από τον Ερμή ο οποίος προσπάθησε να αντιδράσει και να ξανά μπει στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Αυτή η εξέλιξη έδωσε στην Ένωση αρκετούς χώρους στην αντεπίθεση.

Στο 75 ο Ερμής έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Μαύρου να πλασάρει προ κενής εστίας αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο.

Στο 86ο λεπτό ο Φράγκου έχασε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι καθώς έκανε το πλασέ προ κενού τέρματος όμως ο Γκουλόν κατάφερε να σώσει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ (Ουντότζι 82’), Ζάρατε, Κοσμάς (Φράγκου 76’), Ολίβα, Μέρτακκας, Ράσμουσεν (Κολοκούδιας 78’), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Πίττας

Ερμής: Αραμπατζής, Γκουλόν, Μαρτίνιουκ (Ντε Μέλο 61’), Ντεβέσα, Κιπιάνι (Μαύρου 61’), Εσόμπρε, Ψάλτης, Φυλακτού, Εμπαλό, Γεωργίου (Κατσιάτης 46’), Κουατζίκα