Επαγγελματική νίκη για την ΑΕΚ στην Αρένα (BINTEO)

Τετάρτη, 3/1/2018 - 19:50

Στο 5ο λεπτό ο Σόρια η παρουσία του οποίου ήταν έκπληξη, μετά από ατομική ενέργεια προσπάθησε ανεπιτυχώς να νικήσει τον Βεσελόφσκι, καθώς η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 18ο λεπτό, η ΑΕΚ βγήκε με προϋποθέσεις στην επίθεση με τον Ακοράν, που δεν κατάφερε να πασάρει σωστά στον Λαμπάν. Λίγο αργότερα, ο Τολμές βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σού που επιχείρησε βρήκε πάνω σε σώματα αμυντικών της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 28' στην πρώτη τελική της προσπάθεια η γηπεδούχος ομάδα, που είχε χάσει λόγο τραυματισμού νωρίτερα τον Τρισκόφσκι, άνοιξε το σκορ. Ομαδική προσπάθεια με τον Σόρια να δίνει την τελική πάσα στον Τομάς που με υποδειγματικό τρόπο απέφυγε τον αντίπαλο του και σκόραρε για το 1-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο φετινό του τέρμα. Μετά από λίγα λεπτά ο Σόρια παραλίγο να κάνει το ίδιο και να δώσει ασίστ στον Τολμές, ωστόσο αυτή τη φορά ο Βεσελόφσκι απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 33' η Νέα Σαλαμίνα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Καρό πήγε στην εσωτερική πλευρά του δοκαριού του Πάμπλο, που δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει και στάθηκε πολύ τυχερός στην συγκεκριμένη φάση. Στο 38' ο Σόρια προσπάθησε να ''σκοτώσει'' τον αντίπαλο τερματοφύλακα από πολύ ευνοική θέση και αμαρκάριστος και η ομάδα του έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Δυο λεπτά αργότερα ο Τολμές δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τετ α τετ με τον Βεσελόφσκι, που απέκρουσε σωτήρια.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε για να καθαρίσει το παιχνίδι και τα κατάφερε.Ο Ακοράν βρήκε στόχο στο 53ο λεπτό. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα από τον Φλοριάν, απέφυγε τον Κούσουλο και με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.Αυτό ήταν το όγδοο φετινό του γκολ. Στην συνέχεια δεν έγινε καμία μεγάλη φάση, οι Λαρνακείς δεν απείλησαν ιδιαίτερα ούτε όμως απειλήθηκαν με συνέπεια να έρθει η 12 νίκη της ομάδας του Ιδιάκεθ στο πρωτάθλημα και πρώτη για το 2018.