«Έπαιξε και έχασε» το Παραλίμνι

Δευτέρα, 8/10/2018 - 15:14

Σε ένα παιχνίδι όπου η Ένωση έκανε ουσιαστικά την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, δεν κατάφερε να πάρει τίποτα τελικά από την αναμέτρηση. Η ομάδα του Παραλιμνίου αν και υπερτερούσε στη περισσότερη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Δόξα στο Μακάρειο, εν τέλει γνώρισε την ήττα με 2-1.

Η Ένωση μπήκε στο παιχνίδι φουριόζα και μέχρι το 10ο λεπτό της αναμέτρησης είχε χάσει ήδη δύο τεράστιες ευκαιρίες για γκολ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και λίγο μετά το 20' ο Ζάρατε βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως και πάλι δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από την εστία της Δόξας.

Από την πλευρά της η Δόξα απλά κρατούσε μπάλα και σε καμία περίπτωση δεν απειλούσε την εστία του Κλέιμαν. Όμως ο άτυπος νόμος του ποδοσφαίρου τιμώρησε το Παραλίμνι. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα σε μια ανυποψίαστη φάση κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση με το χέρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ ο οποίος δεν λάθεψε και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Έτσι, ουσιαστικά η Ένωση από το πουθενά βρέθηκε να κυνηγάει ένα παιχνίδι στο οποίο θα έπρεπε να είναι ήδη μπροστά. Μετά το γκολ του Σαντίκ, οι «βυσσινί» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά μάταια. Όλες οι επιθετικές προσπάθειες σχεδόν περνούσαν από τα πόδια του Ολίβα ο οποίος με τις σέντρες του έκανε πολύ εύκολη την ζωή στον Γκρεμλς. Η μοναδική φορά που βγήκε μια σωστή μπαλιά προς το κεφάλι του Ράσμουσεν ήρθε και το γκολ για την Ένωση στο 70ο λεπτό (Το γκολ της Ένωσης ήρθε με αντικανονικό τρόπο - Φάουλ στον τερματοφύλακα).

Όπως και αν έχουν τα πράγματα, το γκολ μέτρησε κανονικά από τον διαιτητή της αναμέτρησης και έτσι για το τελευταίο 20λεπτό οι ομάδες κλήθηκαν να παίξουν ξανά από την «αρχή» με το σκορ να είναι ισόπαλο. Εκεί, αν και οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης προσπάθησαν για την ανατροπή εν τέλει έδωσαν δώρο τη νίκη στην γηπεδούχο ομάδα. Για την ακρίβεια στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Κολοκούδιας έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Σαντίκ στην προσπάθεια του να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ο επιθετικός της Δόξας δεν έχασε την ευκαιρία και έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Παιχνίδια σαν και αυτό που στο τέλος της μέρας αφήνουν μόνο την καλή εντύπωση για την εμφάνιση. Με τις καλές εμφανίσεις -μόνο- όμως κανείς δεν κατάφερε να διακριθεί και να πετύχει τους στόχους του. Σε ένα πρωτάθλημα με 12 ομάδες μόνο, η 5η αγωνιστική είναι ικανή να δείξει αρκετά συμπεράσματα. Το Παραλίμνι επιβάλλεται να βρει τον τρόπο να «καθαρίζει» παιχνίδια σαν και το παιχνίδι του Σαββάτου, ειδικά όταν συνοδεύονται με τέτοιες εμφανίσεις.