Έπαιξε... τερματοφύλακας ο Λαΐφης, νίκη για Ιωάννου

Δευτέρα, 6/3/2023 - 14:41

Η αλήθεια είναι πως υπήρξαν και... καλύτερα Σαββατοκύριακα για τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό. Εντούτοις, υπήρξε κάτι παράδοξο, κάτι που σπανίως βλέπουμε γενικά.

Ο Κώστας Λαΐφης ήταν για ακόμη ένα ματς βασικός με τη Σταντάρ Λιέγης, αυτή τη φορά στη νίκη με 2-0 επί της Βέστερλο. Όλα καλά, μέχρι εδώ. Το... παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι ο Κύπριος στόπερ πήρε το ρόλο... τερματοφύλακα στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά την απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο κίπερ της ομάδας του, Αρνό Μποντάρ. Ευτυχώς για τον ίδιο, δεν απειλήθηκε κι έτσι η Σταντάρ πανηγύρισε μία ακόμη νίκη.

Από εκεί και πέρα, ο Νικόλας Ιωάννου μπορεί να μην ήταν στην αποστολή στο ματς της Κόμο κόντρα στην Περούτζια την 1η Μαρτίου (σ.σ. ήταν τιμωρημένος) όμως χθες (5/3) κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή (ως αριστερός χαφ-εξτρέμ) στη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί της Μόντενα. Αυτή ήταν η 23η συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Σέριε Β για τον 27χρονο αμυντικό.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Πέρασε αλλαγή στο 82ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Σουίντον Τάουν. Αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Απουσίαζε από το εντός έδρας ματς κόντρα στη Σουίντον Τάουν.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Νορθάμπτον.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Σάλφορντ.

Τέιτ Τράστι (Χάρτλπουλ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Τράνμιρ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Σαμπντόρια. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μόντενα.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Γκρόιτερ Φιρθ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βέστερλο. Έπαιξε και ως... τερματοφύλακας, μετά την αποβολή του κίπερ της Σταντάρ, Αρνό Μποντάρ στις καθυστερήσεις.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Απουσίαζε από την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπριζ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Μετά από σχεδόν δύο μήνες, ο Κύπριος αμυντικός κατέγραψε χρόνο συμμετοχής, περνώντας ως αλλαγή στο 89' στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κόρτραϊκ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Πορτιμονένσε. Αντικαταστάθηκε στο 85ο λεπτό.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Απουσίαζε από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εντός έδρας βαριά ήττα με 5-1 από την Σέλτικ.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Ποντμπρέζοβα.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χαποέλ Χάιφα): Η Χαποέλ Χάιφα αγωνίζεται σήμερα (6/3, 20:30) κόντρα στη συμπολίτισσα Μακάμπι.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Γιοκοχάμα Μαρίνος. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 71'.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Αγωνίστηκε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στους Κολοράντο Ράπιντς. Αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό.