Έπεσε το «κάστρο»

Σάββατο, 8/12/2018 - 10:31

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στη φετινή Ευρωλίγκα καθώς έχασε με 81-69 από τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ. Μία ήττα η οποία ζορίζει κι άλλο την κατάσταση για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι πράσινοι για περίπου 25 λεπτά ήταν και πάλι κακοί, είχαν τον Καλάθη σε κακή βραδιά στο διάστημα αυτό, δεν είχαν σωστή κατεύθυνση στην επίθεση και υποχρεώθηκαν να «κυνηγούν» τους Τούρκους από τις πρώτες κιόλας επιθέσεις του αγώνα.

Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά η Φενέρ είχε τον τρόπο να βρει το δρόμο και να πάρει τη δέκατη νίκη της στη διοργάνωση.

Η Φενέρμπαχτσε είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα εκμεταλλευόμενη την υπεροχή του Βέσελι μέσα στη ρακέτα. Ο Τσέχος έπαιρνε τη μπάλα στην… καρδιά της πράσινης άμυνας και προκαλούσε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους.

Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος με τον Καλάθη να κάνει και πάλι κακό παιχνίδι και να είναι εκτός κλίματος. Η Φενέρ προηγήθηκε με 10-18 στο 8’ με τον Παναθηναϊκό να έχει 0/7 τρίποντα και να έχει σημειώσει μόλις ένα καλάθι με σουτ, μια και τα υπόλοιπα ήταν με καρφώματα και βολές.

Στη συνέχεια ο Πασκουάλ πέρασε στο ματς το δεύτερο ροτέισον με τους Λεκαβίτσιους, Παππά, Μήτογλου, Λοτζέσκι και Βουγιούκα οι οποίοι τα πήγαν καλύτερα στην άμυνα βρίσκοντας λύση στο μαρκάρισμα του Βέσελι.

Παράλληλα με τον Λοτζέσκι και τον Παππά είχε τον τρόπο να απαντά στα καλάθια των Τούρκων «κυνηγώντας» σε όλο το πρώτο μέρος, το οποίο τελείωσε με 33-35. Οι δυο ομάδες τα είχαν… σπάσει, καθώς ο μεν Παναθηναϊκός είχε 2/14 τρίποντα και η δε Φενέρ 6/13 δίποντα. Το παιχνίδι ήταν γενικά κακό σε θέαμα με πολλά άστοχα σουτ και λανθασμένες προσπάθειες.

Με τον Καλάθη να… ξεμπλοκάρει και να σημειώνει 8 πόντους συνεχόμενους το «τριφύλλι» έκανε την αντεπίθεσή του και μες σερί 8-0 μείωσε σε 47-48 στο 26’, ενώ ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε σε 49-49. Οι Τούρκοι ωστόσο βρήκαν τις λύσεις με τον Λοβέρν και τον Μέλι και τελείωσαν το δεκάλεπτο με 52-56.

Η Φενέρμπαχτσε παρά την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού με τον Παππά, ο οποίος έδωσε ενέργεια και δύναμη στο παιχνίδι της ομάδας του (59-61 στο 33’) κατάφερε να βρει ελεύθερα τρίποντα με τους Κάλινιτς και Σλούκα παίρνοντας διαφορά εννέα πόντων (61-70 στο 37’).

Εκεί οι πράσινοι… παρέδωσαν πνεύμα! Προσπάθησαν με τρίποντα του Τόμας να απαντήσουν, αστόχησαν και η Φενέρ βρήκε την ευκαιρία να τους… πατήσει στο λαιμό. Προηγήθηκε με 63-76 στο 38’ και είχε την απόλυτη κυριαρχία στο παρκέ παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 69-81.

Από τον Παναθηναϊκό, που είχε 7/28 τρίποντα, οι Παππάς (13π.), Λοτζέσκι (13π., 7ρ), και Καλάθης (14π., 7αας) ήταν οι καλύτεροι.

Φυσικά δεν πέρασε απαρατήρητο το γεγονός ότι ο Στεφάν Λάσμε δεν έπαιξε καθόλου στο ματς, αν και δεν είχε πρόβλημα τραυματισμού. Ισως αυτή η εξέλιξη να σημαίνει πολλά ακόμα και για το μέλλον του στην ομάδα…

Για την τουρκική ομάδα οι Κάλινιτς (18π., 4/5 τριπ), Βέσελι (15., 7ρ), και Λοβέρν (16π.) οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81